Rama kritikon BE-në nga Beogradi: Mos përsërisni turpin që bëtë gjatë pandemisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama i ka bërë apel BE-së që të mbështesë Shqipërinë dhe Ballkanin e Hapur me fonde, ndërsa bën thirrje që BE-ja mos përsërisë të njëjtin gabim që bëri me Ballkanin në kohën e koronavirusit.

Ndërkohë tha se rajonin po e pret një dimër i vështirë, si pasojë e krizës energjetike dhe se ndihma dhe fondet e BE-së do të jenë shumë të rëndësishme për menaxhimin e krizës energjetike.

Edi Rama: Dua ta ritheksoj edhe një herë. Ka qenë dita më e bukur e Ballkanit të Hapur dje. Mund të kishte qenë një ditë e keqe për Ballkanin . Dhe në vend të hapnim dyert për njerëzit e punës apo të prodhimit dhe për shumë të tjerë. Mund të flisnim për tension, për konflikt për rrezik luftë. Kjo është zgjedhja që kemi bërë. Të shikojmë përpara të afrojmë njerëzit. Të kuptojmë sa më mirë njëri tjetrin.”

“Ky dimër ka gjasa të jetë më i vështiri që kemi hasur. Në Ballkan nuk kemi pasur dimra të lehtë. Sot që flasim në Kosovë ka orë të tëra ndërprerje energjie. Ky është fakt. Në vende si Britania, Franca apo Gjermani po paraqiten plane për të ndërprerë energjinë. Plane këto që përfshinë fikjen e dritave pas orës 22:00. Mbyllje të çdo aktiviteti restorante. Njësoj si në kohën e pandemisë për të kursyer energji elektrike. BE të mos bëjë me ne turpin që bëri në kohë e pandemisë. E mbajnë mend të gjitha shumë mirë se si vendet e Ballkanit u detyruan të vraponin në Kinë, Rusi, Turqi për të filluar operacionin e shpëtimit të infermierëve dhe mjekëve për vaksinimi. BE u mbyll dhe pa vetëm brenda mureve të kështjellës së vetë. Dhe liderët e BE-së e kanë pranuar që ky ka qenë një turp.

Lexo edhe :  “Lini çdo gjë e nisuni drejt Tiranës”/ Berisha thirrje të fortë protestuesve

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia firmosën sot në samit marrëveshjet e përbashkëta midis tyre.

Marrëveshjet kanë të bëjnë me sigurinë ushqimore, kulturën, energjetikën dhe emergjencën civile.


Të fundit

Uniformat blu reagojnë për sulmin fizik ndaj Berishës

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë Në lidhje me incidentin e ndodhur në orën 12:25, në tubimin e organizuar ditën e...

Basha dënon sulmin fizik ndaj Berishës: Kjo ngjarje duhet të hetohet

Lulzim Basha ka reaguar ndaj sulmit të Sali Berishës, që u godit sot nga një shtetas që hyri mes protestuesve.   BASHA: Dënoj ashpërsisht sulmin...

Lajm i fundit/ Bordi i Transparencës ul me tre lekë çmimin e naftës

Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 6 Dhjetor 2022 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit. Referuar të dhënave...

Gola dhe kërcime, Roy Keane tërbohet me lojtarë brazilian: “Ishte mungesë respekti, turp”

Gola, emocione, spektakël, Brazil dhuroi show, por jo të gjithë e kanë shijuar festën e tyre. Neymar me shokë u kujdesën që pas çdo...

SHBA reagon ashpër për sulmin ndaj Berishës: U skandalizuam, presim hetime të plota

SHBA reagon ashpër për sulmin ndaj kreut të PD-së Sali Berisha. Një zëdhënës i ambasadës së SHBA deklaroi  se askush nuk duhet sulmuar sepse ushtron...

Lajme të tjera

Web TV