Ç’po ndodh me NASA-n? Dështon për herë të dytë në 5 ditë nisja e raketës në hënë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nisja e raketës së Agjencisë Amerikane të Hapësirës në Hënë u anulua sërish, pasi u gjet një rrjedhje në rezervuarin e saj të hidrogjenit.

Kjo është tentativa e dytë e dështuar e NASA-s, pasi bëri një tentativën të hënën ku u pengua nga disa probleme teknike dhe të motit.

Raketa djeg 2.7 milionë litra hidrogjen dhe oksigjen të lëngshëm për të siguruar presionin e nevojshëm për nisje. Por, kur kontrollorët dërguan komandën për të mbushur rezervuarin e hidrogjenit, ra alarmi që tregoi se kishte rrjedhje.

Dërgimi i raketës është planifikuar të ndodhë në orën 14:17 me kohën lokale. NASA shkruan se prova e tretë për nisje do të jetë të hënën, ose të martën.

 

Të fundit

U aludua se mund të jetë kandidate e opozitës për kryeministre, Jorida Tabaku shuan zërat

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, u pyet rreth zërave se ajo mund...

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata do ta kurorëzojnë dhe me...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Lajme të tjera

Web TV