test

Mediat greke paralajmërojnë: Dimri më i vështirë që nga Lufta II Botërore, Europa…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Perëndimi është në tunelin e krizës energjetike, me dimrin që parashikohet të jetë i vështirë dhe vendimet e fundit të Gazprom dëshmojnë për klimën e përgjithshme mbizotëruese të pakënaqësisë.

Kontinenti i Vjetër është në këtë situatë që të kujton një ” luftë nervash “, me qeveritë që angazhohen në konsultime dhe punë maratonë duke u përpjekur të vendosin një tavan në konsumin e ngrohjes në ndërtesat publike nga frika e daljes nga shinat e “vagonit” ekonomik.

Vendimi i Gazprom-it të Rusisë për të imponuar mbyllje të njëpasnjëshme të gazsjellësit Nord Stream nëse diçka ka ngritur nivelin e alarmit me evropianët që dërgojnë mesazhin se do të ketë një politikë të masave ndëshkuese nëse Kremlini heq prizën.

Si pjesë e përpjekjeve të përgjithshme për të përmirësuar çmimet, shtatë ekonomitë më të fuqishme në planet, G7, po promovojnë vendosjen e një tavani mbi çmimin e gazit natyror dhe naftës ruse, diçka që megjithatë gjen kundërshtim të plotë nga Moska, e cila kërcënon të ndërpresë përfitimet.

Nga ana tjetër, megjithatë, raportet e mediave amerikane duan që Moska të ruajë prodhimin e saj të naftës, gjë që do të shihet në takimin e OPEC-ut dhe aleatëve të tij, përfshirë Rusinë, ditën e hënë.

Në këtë peizazh të turbullt janë ogurzi vlerësimet e revistës amerikane TIME, e cila në titull shkruan: “ Kriza energjetike në Europë do të thellohet ”.

Sipas ekspertit të energjisë Lleëelyn King, fundi i këtij viti për Evropën ka të ngjarë të jetë ” dimri i saj më i keq që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, nga 1944 deri në 1945 “.

“Çmimet e gazit natyror arritën në 3,100 dollarë për 1,000 metër kub në mes të gushtit, një rritje prej 610% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, e matur nga tregu holandez TTF. Me këtë çmim shumë termocentrale nuk kanë mundësi të funksionojnë për një kohë të gjatë”, theksohet në artikull.

Lexo edhe :  Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj tregojnë për herë të parë historinë e lidhjes së tyre

“Si pasojë e rritjes së kostove të hyrjes së karburantit, çmimet standarde të energjisë elektrike në Evropë janë rritur pothuajse 300% në vitin 2022, duke thyer rekorde. Në përgjithësi, çmimet e energjisë janë dhjetë herë më të larta se mesatarja pesëvjeçare”, shtoi ai.

Më e keqja nuk ka ardhur ende, shkruan kolumnistja. Kontinenti evropian është larg të qenit gati. Në mot të nxehtë, pajisjet ftohëse përdorin energji elektrike, e cila mund të gjenerohet nga gazi natyror, era ose energjia diellore, qymyri, gjeotermale, biomasa ose energjia bërthamore.

Në të kundërt, në mot të ftohtë – “sezoni i ngrohjes” – energjia merret kryesisht nga lëndët djegëse fosile, veçanërisht gazi natyror dhe nafta, sepse shumica e sistemeve të ngrohjes ende punojnë me naftë.

Si çdo vit, kërkesa për gaz natyror do të rritet në mënyrë dramatike në dimrin e ardhshëm.

Të fundit

Ukrainasi rrëfen tmerrin nga kampet ruse: Më shkulën dhëmbët për qejf

Një ukrainas që u kap rob nga rusët ka rrëfyer tmerrin që ka përjetuar në kampin ku qëndroi për...

Pritjes i erdhi fundi, ja kur do të publikohet filmi i animuar “Shrek 5”

Sipas Eddie Murphy, filmi “Shrek 5” do të shfaqet vitin e ardhshëm. Kanë kaluar 23 vjet që kur u shfaq premiera e filmit të parë...

EURO2024/ Ja pse është zbehur lavdia e Italisë

Lavdia e futbollit të Italisë është zbehur! Që nga fitimi i Kupës së Botës në vitin 2006, kombi dikur krenar i futbollit ka përjetuar...

Fansi i kërkoi të performojë me të në skenë, Ylli Limani habit me reagimin

Këngëtari i njohur Ylli Limani është një ndër artistët më të suksesshëm në estradën muzikore, këngët e të cilit pëlqehen nga një numër i...

Blero i kërkon falje publike Afronës: Unë jam arsyeja që martesa nuk funksionoi

“Ia kemi borxh njëri-tjetrit një fjalë, sy më sy”… Kështu e nisën përballjen e tyre publike Afrona dhe Blero, pas disa viteve të ndarë....

Lajme të tjera

Web TV