Free Porn
xbporn
Free Porn





manotobet

takbet
betcart




betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت pov leccata di figa
best porn 2025
homemade porn 2026
mi masturbo guardando una ragazza
estimare cost apartament precisă online
blonde babe fucked - bigassmonster

Renditja e “The Economist”/ Ja lista e qyteteve më të jetueshme në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çdo vit, “The Economist” publikon një renditje të qyteteve me kushtet më të mira të jetesës. Në vitin 2022, lista u ndikua jo vetëm nga pandemia Covid-19 , por edhe nga lufta në Ukrainë, me Kievin që u hoq nga sondazhi dhe si Moska ashtu edhe Shën Petersburgu panë një rënie të rezultateve të tyre për shkak të “paqëndrueshmërisë së shtuar, censurës, vendosja e sanksioneve perëndimore dhe korporatat që tërhiqnin operacionet e tyre nga vendi.” Disa qytete të Evropës Lindore ranë gjithashtu poshtë renditjes në dritën e rritjes së rreziqeve gjeopolitike.

Kryeqyteti austriak i Vjenës është kurorëzuar edhe një herë si qyteti më i jetueshëm në botë. Kanë kaluar tre vjet që kur qyteti mbajti titullin për herë të fundit, por me opsionet e panumërta për kulturën dhe argëtimin, si dhe stabilitetin, infrastrukturën e mirë dhe kujdesin e shkëlqyer shëndetësor, ai është rikthyer edhe një herë në pozicionin e çmuar, pasi ka siguruar një rezultat mbresëlënës prej 99.1 pikë nga 100 të mundshmet. Kryeqyteti danez Kopenhagen dhe qyteti zviceran i Zyrihut janë dy qytetet e radhës që do të mbyllin podiumin.

Ndërsa është e vërtetë që gjashtë nga dhjetë vendet e para në grupim mund të gjenden në Evropë – me dy qytete që ndajnë pozitat e treta dhe të dhjeta – Kanadaja është vendi më i përfaqësuar me tre metropole (Calgary, Vancouver dhe Toronto) në Top 10. Sipas studimit, një arsye pse këto qytete perëndimore dhe kanadeze shënojnë kaq shumë është për shkak të shkallës së tyre të lartë të vaksinimit Covid-19 dhe lehtësimit të kufizimeve të qyteteve.

Qytetet e SHBA-së mungojnë dukshëm në renditjen e parë. Houston pa një nga rëniet më të mëdha, duke rënë rreth 25 vende poshtë listës në numrin 56. Kjo ndodhi sepse lirimi i hershëm i kufizimeve për Covid kishte bërë që qyteti të ngjitej në listë në 2021. Ndërsa qytetet e tjera u hapën gjithashtu, ai u rrëzua edhe një herë.

Lexo edhe :  Më mirë fëmijën në çerdhe apo tek gjyshërit, ja cila do të ishte zgjidhja ideale për të

Studimi bazohet në ” Indeksin Global të Jetesës “, i cili përcakton dhe krahason cilësinë e ndryshme të jetës së banorëve të çdo qyteti, të grupuar në pesë nënkategori: infrastrukturë, kujdes shëndetësor, kulturë dhe mjedis, arsim dhe stabilitet. Lista e plotë përfshin 173 qytete.

Të fundit

Tre shenjat e Horoskopit që kthehen gjithmonë te ish partneri

Vazhdimi pas ndarjes nuk është gjithmonë i lehtë, veçanërisht nëse i përkisni një prej shenjave të mëposhtme që lehtë...

Ja pse nuk duhet të flini me dritën ndezur!

Rritja e ekspozimit ndaj dritës gjatë natës gjatë orës 12:30 dhe 18:00 është e lidhur me një rrezik më të lartë të zhvillimit të...

Këto janë ushqimet të cilat falsifikohen më shpesh

Ushqimi i falsifikuar është një industri shumë miliarda dollarësh. Çdo ditë, konsumatorët mashtrohen të blejnë ushqime të etiketuara dhe të falsifikuara pa e vënë...

Moska arrin marrëveshjen e radhës me Kievin, shkëmbehen dhjetëra të burgosur lufte

Moska ka shkëmbyer 95 robër lufte ukrainas për një numër të barabartë të të burgosurve rusë, konfirmoi Ministria e Mbrojtjes të mërkurën. Trupat janë transportuar...

BE vijon diskutimet për heqjen e masave ndaj Kosovës

Përkundër pritjeve dhe paralajmërimeve se masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës do të hiqen, së paku gradualisht, kjo nuk ka ndodhur ende. Verën e kaluar,...

Lajme të tjera

Web TV