I rezistoi atentatit pa asnjë gërvishtje/ Kjo është limuzina që i shpëtoi jetën Putinit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidentit rus Vladimir Putin ishte shënjestra e një atentati së fundmi, teksa makina e tij ishte në lëvizje.

Sipas informacioneve të deritanishme, lideri rus arriti të shpëtonte pa asnjë gërvishtje dhe kjo  vetëm falë limuzinës së tij, e cila është kthyer në një kështjellë të vërtetë.

Limuzina e Vladimir Putin është prodhuar nga Aurus, e cila është një nga prodhuesit e rinj të makinave ruse dhe është themeluar nga një grup investitorësh në bashkëpunim me qeverinë.  Arsyeja kryesore e ekzistencës së saj ishte zhvillimi i një makine për Presidentin Putin dhe bashkëpunëtorët e tij. Në një fazë të dytë, kjo makinë e veçantë mund t’u shitej biznesmenëve dhe oligarkëve të pasur rusë.

Dizajni i mjetit ka huazuar shumë elemente nga Rolls Royce dhe ka një motor V8 turbo të dyfishtë 4.4 litra që është zhvilluar në bashkëpunim me Porsche. Mjeti është i pajisur edhe me një motor elektrik, me fuqi të kombinuar rreth 600 kuaj fuqi, duke arritur shpejtësinë 0-100 km/h për më pak se 6.0 sekonda.


Të fundit

Sizmiologu i famshëm grek flet mbi tërmetet e fundit: Çfarë e pret rajonin

Sizmiologu kontravers grek Akis Tselentis ka bërë disa paralajmërime në lidhje me tërmetet e fundit në zonën e Evias...

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë/ Xhaçka: Flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë ndryshimesh madhore në kuptimin gjeopolitik...

Shqipëria lë pas vendet e botës, Rama: Rritja më e madhe e turizmit nga viti 2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqiëpria është e para për rritjen e turizmit krahasuar me vitin 2019, kur filloi pandemia e COVID-19. Rama ka...

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por gjat ëkëtij trendi modelja ka...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Lajme të tjera

Web TV