23 Shtator, 63 pes/ Augusti, si u bë perandori i parë i Romës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Augustus ose Octavian, ishte stërnipi i gjeneralit të shquar romak Jul Casarit të cilin ai e birësoi si djalë dhe trashëgimtar të tij. Lindur Gaius Octavius në 23 Shtator, 63 pes, Augusti i ardhshëm ishte shumë i lidhur me Cezarin.

Augustus ishte djali i Atia, vajza e motrës së Cezarit, Julia dhe burrit të saj Marcus Atius. Duke marrë emrin e xhaxhait të tij të madh, Octavian gjithashtu mori mantelin politik të Cezarit në moshën 18 vjeç. Ndërsa Julius Caesar ishte, në fakt, një udhëheqës i madh, gjeneral dhe diktator, ai nuk ishte perandor.

Por ai ishte në procesin e krijimit të reformave të mëdha politike për të zvogëluar fuqinë e Senatit dhe për të rritur të tijat kur u vra nga Brutus dhe anëtarët e tjerë të Senatit Romak. Në fillim, të qenit bir i birësuar i Julius Caesar do të thoshte pak politikisht. Brutus dhe Cassius, burrat që kryesuan fraksionin që kishte vrarë Julius Cezarin, ishin ende në pushtet në Romë, ashtu si edhe shoku i Cezarit Marcus Antonius.

U deshën disa vjet që Augustus të konsolidonte pozicionin e tij, pasi vrasja e Julius Caesar çoi në marrjen e pushtetit nga Antoni. Ishte mbështetja e Ciceronit për Octavian – një lojë fuqie në të cilën Cicero synonte të përdorte për të ndarë trashëgimtarët e Cezarit – që çoi në heqjen dorë nga Antoni dhe në fund të fundit, në pranimin e Oktavianit në Romë. Ndërsa Oktaviani atëherë kishte mbështetjen e Senatit, ai ende nuk u bë menjëherë diktator ose perandor.

Më 16 janar, 17 pes, C. Julius Caesar Octavianus ose Octavian (ose thjesht Cezar), më në fund hodhi emrin e tij të mëparshëm dhe u bë perandor i Romës si Imperatori Cezar Augustus. Historianët pajtohen se Cezari August ishte një nga perandorët më të suksesshëm romakë.

Lexo edhe :  "T’ja lëmë armikut Mehmet Shehu..."/ Debatet e Enverit në Byro, 8 tetor ‘82

Ai mbretëroi si perandor për 45 vjet, deri në vdekjen e tij në vitin 14. Cezari Augusti solli paqe dhe prosperitet në Perandorinë Romake. Krahinat e saj të shumta u qeverisën me një dorë të rëndë, por me disa autonomi lokale. Në Izrael, çifutëve iu lejua të mbanin fenë dhe kulturën e tyre.


Të fundit

Ulen shifrat e lindjeve/ Gjermania do të ketë më shumë pleq në vitin 2070

Se si zhvillohet popullsia e një vendi, mund ta vëresh në bazë të llogaritjes së lindjeve dhe pritshmërisë për...

Samiti i BE në Tiranë/ Zbardhet agjenda, Rama konferencë me Von der Leyen dhe Michel

Ditën e nesërme (e martë, 6 dhjetor) do të mbahet samiti i Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor në Tiranë. Në orën 09:30 pritet të mbërrijnë...

Nga bukëpjekës në shtëpitë e barit në Angli, dënohet me 14 muaj burg i riu shqiptar

Një burrë i kapur në krye të një ferme të madhe kanabisi në Shipley është dënuar me 14 muaj burg. Pajton Përgjergji, 28 vjeç, një...

Historia e plotë e krijimit të trofeut të Kupës së Botës

Selia e GDE Bertoni është një ndërtesë e vogël e vendosur në një zonë industriale në Paderno Dugnano, një qytet në periferi të Milanos...

Panë filma koreano-jugorë, Koreja e Veriut ekzekuton adoleshentët

Dy adoleshentë në Korenë e Veriut janë pushkatuar pasi shihnin dhe shisnin filma koreano-jugorë, sipas Daily Mail. Djemtë e moshës 16 dhe 17 vjeç u pushkatuan...

Lajme të tjera

Web TV