Irlanda e Veriut përjashton futbollistin përpara ndeshjes me Kosovën, ja arsyeja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përfaqësuesja e Kosovës ka udhëtuar drejt Belfastit ku nesër në mbrëmje do të përballet me Irlandën e Veriut.

Dardanët kishin triumfuar në ndeshjen e parë në Prishtinë me rezultat 3-2, derisa vendasit nesër synojnë revanshin.

Por para duelit me Kosovën nuk ka qetësi në kampin e irlandezo veriorëve.

Sulmuesi kryesor i vendasve, Kyle Lafferty është përjashtuar nga Kombëtarja shkaku i një komenti në rrjetet sociale.

35-vjeçari ka përdorur gjuhë sektare (të një sekti) dhe kjo është e papranueshme nga Federata e Futbollit të Irlandës së Veriut, duke e përjashtuar atë nga ekipi kombëtar.

“Lart keltët”, kaq ka thënë Lafferty që i ka kushtuar me përjashtim nga ekipi kombëtar.

“Lojtari i ekipit të meshkujve të Irlandës së Veriut, Kyle Lafferty, është përjashtuar nga skuadra përpara ndeshjeve të ardhshme të Ligës së Kombeve të UEFA-s kundër Kosovës dhe Greqisë”.

“Shoqata Irlandeze e Futbollit është në dijeni të një videoje në mediat sociale e cila është shpërndarë gjerësisht. Shoqata gjithashtu njofton se një hetim është nisur për videon nga klubi i sulmuesit, Kilmarnock FC”, thuhet në njoftimin e Federatës së Futbollit të Irlandës së Veriut.

Të fundit

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë...

Spanja kërkon të kapërcejë Marokun, publikohen formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja do të përballet me Marokun në 1/8 e Kupës së Botës. Ndeshja fillon në orën 16:00 dhe luhet në stadiumin “Education City Stadium”. La Roja...

Mediat e huaja shkruajnë për incidentin e Berishës: Goditet me grusht lideri i opozitës

Lajmi i samitit BE-Ballkani Perëndimor ka fituar vëmendje mediatike edhe nga mediat e huaja, por vëmendje mediake të madhe ka fituar edhe incidenti që...

Uniformat blu reagojnë për sulmin fizik ndaj Berishës

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë Në lidhje me incidentin e ndodhur në orën 12:25, në tubimin e organizuar ditën e sotme, gjatë të cilit shtetasi...

Basha dënon sulmin fizik ndaj Berishës: Kjo ngjarje duhet të hetohet

Lulzim Basha ka reaguar ndaj sulmit të Sali Berishës, që u godit sot nga një shtetas që hyri mes protestuesve.   BASHA: Dënoj ashpërsisht sulmin...

Lajme të tjera

Web TV