U mbajt peng nga rusët për 5 muaj/ Britaniku që luftoi në Ukrainë rrëfen torturën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një shtetas britanik, i cili kishte shkuar për të luftuar në Ukrainë, ka rrëfyer torturat që i kishin bërë rusët, teksa ishte peng për 5 muaj.

Aiden Aslin është kthyer në Mbretërinë e Bashkuar, ku ka thënë se ai “u trajtua më keq se një qen” dhe u mbajt në izolim për pesë muaj nga ushtria ruse, së bashku me disa ukrainas.

Në një intervistë për The Suan, Aslin ka treguar se të burgosurit duhet të këndonin himnin kombëtar rus çdo mëngjes dhe se kush nuk e bënte do të dhunohej.

Aslin nga Newark, Nottinghamshire u arrestua në prill ndërsa luftonte në qytetin juglindor të Mariupol.

Duke iu referuar një rasti kur u godit me thikë në shpinë, Aslin tha: “E dija se kishte një mundësi shumë të madhe që do të vritesha”.

Më pas ai u pyet nga një gardian rus: “Do një vdekje të shpejtë apo një vdekje të bukur?”

Pasi ai u përgjigj “një vdekje të shpejtë”, Aslin tha se ushtari rus iu përgjigj duke i thënë: “Ti do të kesh një vdekje të bukur dhe unë do të sigurohem që të jetë një vdekje e bukur”.

“Nuk mund të shkonim në tualet si duhet sepse nuk kishim tualet”, tha ai, duke shtuar se duhet të përdornin shishe bosh.

Aslin tha se ai mbijetoi për tre javë duke ngrënë copa bukë dhe ujë dhe iu desh t’i lutej pengmarrësve të tij, që t’i jepnin ujë rubineti.

Në qeli kishte një dritare, por ajo nuk kishte “asgjë për të na mbrojtur nga elementët e jashtëm”, tha ai.

Ndërsa ka treguar se kur i është kontrolluar pasaporta, “sapo thashë Britania e Madhe më erdhi një grusht në hundë”, rrëfeu britaniku.

Lexo edhe :  Sheiku përshëndeti me dorë influencuesen braziliane, reagimi i gruas së tij bëhet viral

Aslin tha se e vetmja herë që u la i lirë ishte të bënte propagandë ose të merrte telefonata.


Të fundit

Shifra stratosferike, zbulohet klubi i ri dhe kontrata e Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo do të luajë për Al-Nassr nga 1 janari. Prestigjiozja spanjolle “Marca” shkruan se gjithçka është e mbyllur...

The Telegraph: Anglia ka nevojë të ndryshojë sistemin e emigracionit

Media britanike The Telegraph ka theksuar se e vetmja mënyrë për të ndaluar emigrimin e paligjshëm në Angli është duke ndryshuar sistemin e emigracionit....

Tronditëse/ Fundoset anija me emigrantë në Itali, katër të zhdukur, mes tyre një foshnjë

Një anije e vogël plot me emigrantë u fundos mbrëmjen e djeshme në ishullin jugor të Italisë, Lapedusa. Për pasojë katër pasagjerë rezultojnë të zhdukur. Midis...

FIFA hap hetime ndaj Serbisë për ndeshjen me Zvicrën, nuk ka procedurë për Granit Xhakën

FIFA ka hapur hetimet ndaj Serbisë pas ndeshjes me Zvicrën të premten mbrëma ku serbët u mposhtën me rezultatin 3 me 2. Sipas gazetës...

Samiti i Tiranës/ Vuçiç e konfirmon ardhjen në Shqipëri: Gjëra shumë të mira na presin

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç po udhëton drejt Tiranës për të marrë pjesë në Samitin e nesërm BE-Ballkani Perëndimor. “Rrugës për në Tiranë do të...

Lajme të tjera

Web TV