Erdogan akuzon Greqinë: Po na pushton ishujt në fshehtësi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ngriti sërish “aksionet” , duke akuzuar Greqinë për kryerjen e një “pushtimi të fshehtë” të ishujve të Egjeut lindor.

“Armët e grumbulluara në Trakinë Perëndimore dhe në ishuj nuk kanë kuptim për ne, sepse forca jonë e tejkalon shumë atë, por ju kujtojmë se kjo do të thotë një pushtim i fshehtë”, tha Erdogan në një takim të krerëve provincialë të partisë së tij AKP në Ankara, duke iu referuar në rajonin verior grek të Trakisë Lindore.

Komentet e presidentit turk erdhën një ditë pasi Ankaraja pretendoi se automjetet e blinduara të SHBA-së me rrota që transportohen në Egjeun Lindor shkelin statusin e tyre të supozuar të “çmilitarizuar”.

Në të njëjtin takim të martën, Erdogan akuzoi gjithashtu Greqinë se është ndër vendet evropiane që strehojnë terroristë.

“Vrasësit që derdhën gjakun e qytetarëve tanë janë përqafuar pothuajse në çdo vend të Evropës, veçanërisht në kampin e Lavrios në Greqi. Ata mund të ecin lirisht duke tundur krahët,” citoi Anadolu Agency, një ditë pasi një oficer u vra në një sulm në një zonë policie për të cilën fajësohet grupi gueril kurd PKK.


Të fundit

Samiti i BE në Tiranë/ Zbardhet agjenda, Rama konferencë me Von der Leyen dhe Michel

Ditën e nesërme (e martë, 6 dhjetor) do të mbahet samiti i Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor në Tiranë. Në...

Nga bukëpjekës në shtëpitë e barit në Angli, dënohet me 14 muaj burg i riu shqiptar

Një burrë i kapur në krye të një ferme të madhe kanabisi në Shipley është dënuar me 14 muaj burg. Pajton Përgjergji, 28 vjeç, një...

Historia e plotë e krijimit të trofeut të Kupës së Botës

Selia e GDE Bertoni është një ndërtesë e vogël e vendosur në një zonë industriale në Paderno Dugnano, një qytet në periferi të Milanos...

Panë filma koreano-jugorë, Koreja e Veriut ekzekuton adoleshentët

Dy adoleshentë në Korenë e Veriut janë pushkatuar pasi shihnin dhe shisnin filma koreano-jugorë, sipas Daily Mail. Djemtë e moshës 16 dhe 17 vjeç u pushkatuan...

Shpërthim i fuqishëm në një shkollë në Greqi, humb jetën një fëmijë, plagosen dy të tjerë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Greqi, ku një fëmijë ka humbur jetën pas një shpërthimi pranë një shkolle fillore. Lajmin...

Lajme të tjera

Web TV