Vera ‘e artë’ rimëkëmb turizmin! Shifrat edhe më të larta se në vitin para pandemisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Muajt e verës, duket se ishin shumë të mirë për vendin, pasi turizmi është rimëkëmbur, dhe shifrat e tregojnë më së miri këtë.

Më shumë se 5.6 milionë shtetas të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në tetë muaj. Sipas të dhënave të fundit nga Instituti i Statistikave thuhet, se në raport me 8-mujorin e vitit të kaluar numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në Shqipëri është rritur me 29.3%. Vetëm në gusht sipas raportit në vend kanë hyrë 1.7 milionë të huaj.

“Gjatë tete mujorit 2022, nga vendet që kanë hyrjet më të larta të shtetasve në Shqipëri, Spanja ka pasur rritjen më të madhe me 4,1 herë dhe Greqia me 2,1 herë, ndërsa Maqedonia e Veriut ka pasur rritjen më të ulët me 6,2 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021”, thuhet në raportin e INSTAT.

Madje janë tejkaluar edhe rezultatet e vitit 2019, pasi në tetë muajit e atij viti në vend kishin hyrë 4,8 milionë të huaj.

Dalja nga izolimi ka dhënë impakt të drejtpërdrejtë në shtimin e lëvizjeve, jo vetëm për hyrjet por edhe për daljet jashtë vendit. Sipas të dhënave nga janari në tetor kanë dalë jashtë vendit 3.8 milionë shtetas shqiptar duke u rritur me 34.7%.

Në tetëmujorin e vitit 2022, hyrjet dhe daljet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj sipas mënyrës së udhëtimit paraqiten:

Numri i shtetasve që kanë hyrë:
-Nga pikat ajrore është rritur me 91,2 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë;
– Nga pikat detare është rritur me 46,6 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë;
– Nga pikat kufitare tokësore është rritur me 22,3 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.
Numri i shtetasve që kanë dalë:
– Nga pikat ajrore është rritur me 2,0 herë, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë;
– Nga pikat detare është rritur me 55,5 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë;
– Nga pikat kufitare tokësore është rritur me 27,0 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë”, vijon raporti.


Të fundit

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Urim për 110-vjetorin e Pavarësisë/ Flamuri ynë “valëvitet” në faqen e institucionit grek

Greqia u është bashkuar vendeve që kanë uruar Shqipërinë për ditën e Pavarësisë. Ka qenë ministria e Jashtme e Greqisë, që ka shprehur urimet...

“Si qytetarja më e re”, Dua Lipa pozon me flamurin shqiptar: Mezi pres me ju pa sonte

Disa orë para koncertit në sheshin Skënderbej, Dua Lipa ka ndarë një video në rrjete sociale me flamurin kuq e zi. Ajo shkruan se...

110-vjetori i Pavarësisë/ Biden uron Shqipërinë: Do vazhdojmë t’ju mbështesim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph R. Biden Jr., ka uruar 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditën e Flamurit. Në mesazhin e...

Lajme të tjera

Web TV