“Spiunët” e Gramshit u ndihmuan nga një shqiptar, kush është “harabeli i kuq”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

2 shtetasit rusë dhe një ukrainas që u arrestuan pasi tentuan të hyjnë në uzinën e Gramshit po qëndrojnë në qeli, teksa Gjykata vendosi për ta masën e sigurisë “Arrest me burg” për aq kohë sa do të zgjasin hetimet.

Megjithatë, detaje të reja kanë dalë së fundmi nga kjo dosje hetimore. Mësohet se shtetasit e huaj, të dyshuar si spiunë, janë ndihmuar dhe nga një shqiptar, i identifikuar me nofkën “Krasnij Vorobej”, që në shqip përkthehet “harabeli i kuq”, raporton News 24.

Identiteti i këtij personi është mbajtur sekret nga hetuesit dhe nuk dihet se kush është. Dyshimet se “spiunët” kanë pasur ndihmë nga shqiptarët u ngritën pasi nga sendet e sekuestruara ishin dhe 6 telefona celularë, në të cilët ishin të regjistruar numra shqiptarë, e po ashtu një prej kartave sim të vendosur në celular ishte shqiptare.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV