30 shtator 1999/ Shpërthen uzina nukleare, 667 persona ekspozohen ndaj rrezatimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më 30 shtator 1999 ndodh një aksident nuklear në Japoni, në qEndrën e rikondiciamentit e Uranit së Tokaimura-ës, në veri-lindje të Tokyos. Tre punëtorë morën doza të larta rrezatimi në një fabrikë të vogël japoneze duke përgatitur karburant për një reaktor eksperimental. Aksidenti u shkaktua nga mbledhja e shumë uraniumit të pasuruar në një nivel relativisht të lartë, duke shkaktuar një ‘kriticitet’ (një reagim i kufizuar i pakontrolluar i zinxhirit bërthamor), i cili vazhdoi me ndërprerje për 20 orë. Gjithsej 119 persona morën një dozë rrezatimi mbi 1 mSv nga aksidenti, por vetëm dozat e tre operatorëve ishin mbi kufijtë e lejuar. Dy nga dozat rezultuan fatale. Shkaku i aksidentit ishte “gabimi njerëzor dhe shkelje serioze e parimeve të sigurisë”, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike.

Aksidenti Tokaimura i vitit 1999 ndodhi në një fabrikë të vogël të përgatitjes së karburantit e operuar nga JCO (ish -Japonia Nuclear Fuel Conversion Co.), një degë e Sumitomo Metal Mining Co.  Ka pasur dy aksidente bërthamore në Termocentralin Bërthamor Tōkai në Tōkai, Prefektura Ibaraki, Japoni. Aksidenti i parë ndodhi më 11 mars 1997 duke PROVOKUAR një shpërthim pasi produktet e mbeturinave bërthamore të nxehta në mënyrë jo të duhur u përfshinë nga flaka në uzinën Dōnen. Mbi njëzet njerëz u ekspozuan ndaj rrezatimit.

Incidenti i dytë më 30 shtator 1999 ndodhi në uzinën JCO. Ai u klasifikua si një aksident serioz kritik. Incidenti rezultoi në ekspozimin ndaj rrezatimit gjithsej për 667 persona dhe vdekjen e dy punëtorëve.


Të fundit

110 – vjet ekonomi shqiptare – përballja me sfidat e zhvillimit ekonomiko-social

Nga Anastas Angjeli, Adrian Civici Ekonomia shqiptare në periudhën para shpalljes së pavarësisë deri në luftën e II-të botërore Struktura ekonomike...

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy persona, ndërsa ka humbur jetën...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si më e mira në historinë...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...

Lajme të tjera

Web TV