NATO ‘izolon’ kufirin me 2 avionët luftarakë pas shpërthimeve në Nord Stream

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të fshehur nën e aeroportit të Bornholm qëndrojnë dy avionë luftarakë F-16 dhe jo pa arsye. Avionët shërbejnë si mburoja e NATO-s në Detin Baltik.

Dy avionët e Forcave Ajrore daneze mbrojnë dhe monitorojnë kufijtë e jashtëm të NATO-s që nga sulmi në tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2. Ndërsa gazi del në sipërfaqe nga katër çarje në tubacionet e Nord Stream, qytetarët e Bornholmit ndjejnë se konflikti po afrohet.

Avionët që kushtojnë 15 milionë euro janë gati të ngrihen në ajër në pesë minuta, ndërsa janë të pajisur me sistemet më moderne të armëve. Ministri i Mbrojtjes i Danimarkës, Morton Bødskov për BILD:” Deti Baltik është dhe do të vazhdojë të jetë një rajon me tensione të larta. Ne shikojmë se rusët vazhdojnë të testojnë kufijtë tanë. Kjo është arsyeja pse avionët janë stacionuar këtu, për të qenë në gjendje të reagojnë ndaj kësaj më shpejt”. Sakaq, avionët luftarakë F-16 ishin të parët që zbuluan gazin që dilte nga tubacionet e Nord Stream.


Të fundit

Spartak Ngjela: Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

Nga Spartak Ngjela Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë,...

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250 pjesëmarrësve që patën një stërvitje...

Masat e sigurisë për 6 dhjetorin, Çuçi: Protesta të mbahet, por jashtë zonës së kuqe

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është takuar ditën e sotme me kreun e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku dhe ka diskutuar për masat e...

Zhdukja e Ervis Martinajt: Rrumbullaku: Jemi në rrugë të mbarë për zgjidhjen e misterit

Kreu i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku u pyet nga gazetarët paraditen e sotme edhe në lidhje me fatin e Ervis Martinajt, i cili...

Kupa e Botës/ Sot nis faza me eliminim direkt, Holanda dhe Argjentina synojnë kualifikim

Ka përfunduar faza e grupeve në Kupën e Botës, por pa humbur fare kohë do të nis ajo e eliminimit direkt. Pasi janë mësuar të...

Lajme të tjera

Web TV