Leo Messi nën akuzë, për 3 muaj e ka ndotur ambjentin sa një francez për 150 vjet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Francë ka nisur gjuetia ndaj milionerëve me avionë privatë në pronësi për shkak të ndotjes së madhe që shkaktojnë charterat e tyre krahasuar me numrin e personave që transportojnë.

Në syrin e stuhisë kanë përfunduar edhe të famshmit e futbollit ku nuk bën përjashtim as Lionel Messi. Sipas një studimi të “L’Equipe”, argjentinasi ka udhëtuar disa herë drejt vendit të lindjes me avionin privat, duke e ndotur ambjentin aq sa mund ta ndosë një francez mesatar për 150 vite.

Numri 10 ka kryer 52 udhëtime me avionin e tij privat që nga 1 qershori deri në 31 gusht. 30 udhëtime ishin kontinentale dhe 14 përtej Atlantikut duke shkaktuar ndotje karboni në nivele të frikshme. Sipas përllogaritjeve, charteri i Messit ka emetuar 1502 ton dioksid karboni.

Një tërheqje veshi për talentin nga Rosario në kulmin e një fushate globale për mbrotjen e planetit dhe frenimin e ndotjes përpara se të jetë shumë vonë.


Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Lajme të tjera

Web TV