Salillari ndërtoi 1200 m2 pa leje, banorët e Lumasit padisin në SPAK Çuçin dhe Salillarin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një kallëzim i pazakontë ka mbëritur këtë të hënë në sekretarinë e SPAK.

120 banorë të fshatit Lumas në Berat, depozituan një dosje penale, duke akuzuar për “Shpërdorim detyre” dhe “Moskallëzim “Krimi” ndaj ministrin e Brendshëm, Bledi Çuçi.

Çuçi së bashku me Belinda Ballukun, janë dy figurat politike të PS, që kanë publikuar video të pallateve pa lejë në Tiranë.

Por çuditërisht në asnjë rast, nuk ka depozituar kallëzim penal ndaj subjekteve të ndërtimit që kanë punuar pikërisht pallatet pa lejë të publikuara nga Çuçi.

Mes presonave të kallëzuar në SPAK nga 120 banorët e Lumasit, janë dhe biznesmeni i ndërtimit, oligarku Pëllumb Salillari, Prefekti i Fierit, Lefter Shehaj dhe dy ekspertet Silva Meçe e Liljana Vllamasi.

Në kallëzimin e tyre 120 banorët i drejtohet SPAK-ut, se:

“…në datën 9 shtator 2022 në zonën e Farkës, Ministri i Brëndëshëm Blendi Çuçi i shoqëruar, nga drejtuesja e re e Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit, Dallëndyshe Bici, dhe zv/drejtori i Policisë së Shtetit, Rebani Jaupaj, kanë konstatuar se oligarku Pëllumb Salillari ka ndërtuar pa leje një sipërfaqe prej 1200 m2…”.

Përmes avokatit të tyre banorët thonë se:

“…vepra penale e kryer nga Salillari parashikon një dënim nga tre deri në tetë vjet burgim, që do të thotë se kemi të bëjmë me një krim të kryer nga një oligark në mes të Tiranës, i konstatuar nga Ministri Çuçi, por rezulton se ky krim nuk është kallëzuar në organet përkatëse nga ky subjekt i kallzuar…”.

Nga ana tjetër sipas banorëve, Çuçi ju vetëm nuk ka kallëzuar rastin por edhe ka shpërdoruar detyrën, duke mos denoncuar në asnjë moment paligjshmërinë e kryer nga Salillari.

Lexo edhe :  Katër të vrarë/ PS: SPAK-u të hetojë 21 janarin, ka prova të reja

Gjithashtu për “Ndërtim pa lejë” me qëllim përfitimi është denoncuar dhe oligarku i ndërtimit, Pëllumb Salillari, i cili sipas banorëve duhet të hetohet si qytetarët e zakonshëm në masën e sigurisë “arrest në burg” dhe jo në gjëndje të lirë.

Mes të kallëzuarve është dhe prefekti i Fierit Lefter Shehaj, i cili njëkohësisht është dhe drejtori i Këshillit Kombëtar të Ujrave në basenin e Semanit.

Pikërisht Shahaj është personi që ka dhënë lejen e shfrytëzimit të ujit me koordinata që i përkasin një zone të mbrojtur, siç është kanioni i Sinecit.

Banorët kërkojnë që ndaj Shehaj të fillojnë hetimet për akuzën e “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Korrupsionit Pasiv”.

Mes personave të kallëzuar janë dhe dy ekspertet topografe, Silva Meçe dhe Liljana Vllamasi, të cilat janë kallëzuar prej 120 banorëve për akuzën e “Ekspertimit të remë” dhe “Korrupsionit Pasiv”.


Të fundit

VIDEO/ Të pashmangshëm, Reali mposht Atleticon në kohën shtesë dhe kalon në gjysmëfinale

Real Madrid ka mposhtur Atletico Madrid në kuadër të çerekfinales së Kupës së Mbretit me rezultat 3-1, pas kohës...

Do ketë “non grata” nga BE për politikanë shqiptarë? Ambasadorja shpjegon rregullat

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë Christine Hohmann është pyetur nga gazetarja Erla Mëhilli nëse do të ketë nga Brukseli vendime drastike për zyrtarët...

Akuzat për lidhjen me McGonigal/ Reagon Rama: S’ka lidhje me atë që ulëritet në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me akuzat e opozitës për aferën me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së Charles McGonigal për të dëmtuar...

Kush e bleu ish-zyrtarin e FBI?/ Ja si përgjigjet deputeti i PS

Deputeti i Partisë Socialiste, Toni Gogu tha  në emisionin Now në Euronews Albania se opozita në Shqipëri janë duke trilluar mbi aktakuzën ndaj ish-zyrtarit...

“Ik me gjithë puthje, se dua hiç…”/ Zihen keq Kiara dhe Luizi: Krenaria jote të djeg

Kiara dhe Luizi janë zënë sot keq me njëri-tjetrin. Gjithçka nisi pas një bisede me Oltën, e cila këshilloi Kiarën që ta puthte Luizin...

Lajme të tjera

Web TV