“Për liri”/ Fitueset e Oscars presin flokët, solidarizohen me protestuesit në Iran!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Disa këngëtare, aktiviste dhe aktore franceze si fituesja e Oskarit Juliette Binoche, Marion Cotillard ose Charlotte Gainsbourg publikuan një video të mërkurën në të cilën shfaqen duke prerë flokët në shenjë solidariteti me gratë iraniane, që protestojnë prej javësh në Republikën Islamike të shkaktuara nga vdekja e të resë Mahsa Amini pasi u arrestua nga policia.


“Për lirinë!” thërret me gërshërë në dorë aktorja Juliette Binoche që hap këtë video, që qarkullon kudo në rrjete sociale.

Disa dhjetëra artistë dhe aktivistë – kryesisht francezë, pasojnë njëri-tjetrin duke prerë flokët në video, që shoqërohet me këngën italiane “Bella Ciao”s.

Lista e yjeve dhe aktivistëve pjesëmarrës përfshin edhe emra si aktoret franceze Jane Birkin, Charlotte Gainsbourg, Bérénice Bejo dhe Isabelle Huppert.

Mahsa Amini, 22 vjeç, vdiq më 16 shtator pasi u arrestua nga e ashtuquajtura ‘Policia e Moralit’ në Teheran, pasi akuzohej se ajo kishte veshur mbulesë islame.

Që atëherë ka pasur protesta në shumë qytete të vendit që kanë shkaktuar 41 vdekje sipas shifrave të publikuara nga televizioni shtetëror iranian javën e kaluar, por OJQ-ja me qendër në Oslo, Iran Human Rights tha se janë 92 vdekje.

Burimi: La Vanguardia

Të fundit

E ëma e agresorit që sulmoi Berishën kërkon ndjesë: Ka probleme të shëndetit mendor

Ermira Kaçaçi, nëna e 31-vjeçarit që goditi sot me grusht kreun e PD-së Sali Berisha është shprehur në një...

Sulmi fizik ndaj Berishës/ Spaho: Ky është provokimi më i rëndë që nga vrasja e Hajdarit

Deputeti i PD-së, Edmond Spaho, ka reaguar lidhur me sulmin që iu bë Sali Berishës, ku u qëllua me grusht nga Gerti Shehu. Spaho...

Goditja ndaj Berishës/ Rama: Akt i pajustifikueshëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së...

Berisha ‘i bindur’ për agresorin: Është agjent i policisë, e di nga burimet e mia!

Sali Berisha ka dalë sot në një konferencë për shtyp ku po jep versionin e tij për incidentin që i ndodhi gjatë protestës ku...

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë të një postimi në Facebook,...

Lajme të tjera

Web TV