“Jemi këtu”/ Serbët nisën protestat, shqiptarët e Mitrovicës u kundërpërgjigjen me flamuj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një numër i madh protestuesish janë mbledhur në sheshin Car Lazar në Mitrovicën e Veriut, pas ngjarjeve të fundit dhe vendimit të listës serbe për të braktisur institucionet. Largimi i ministrit u shoqërua me largimin e efektivëve të policisë e më pas edhe të zyrtarëve komunalë.

Ndërkohë protestës i janë përgjigjur shqiptarët në veri, që kanë dale me flamuj kuqezi në duar. Situata e krijuar solli reagimin e ndërkombëtarëve, mes të cilëve edhe kreu i dipolomacisë europiane Borrell. Ai tha se këto zhvillime mund të vendosin në rrezik vite punë në kuadër të dialogut.

Zëvendëssekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana, i cili konfirmoi se KFOR-i po qëndron në gjendje gatishmërie në rast të tensionimit të situatës.


Të fundit

Dëmtimi i Pogba demoralizon Juven, Allegri: “Do ti duhen edhe 2-3 muaj që të jetë gati”

Ndalesë e re, edhe pse jo shumë shqetësuese për Paul Pogba, mungesa e madhe për Juventusin këtë sezon. Në...

Reagimi i Kate Middleton kur iu kërkua të bënte një “selfie” po bëhet viral

Të martën, Princesha e Uellsit, 41 vjeçe, udhëtoi në qytetin verior anglez të Leeds për të folur me vendasit për nismën e saj të...

Porti i ri Tregtar në Porto Romano, Balluku: Investim strategjik për Shqipërinë

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku zhvilloi një takim sot me përfaqësues nga një serë kompanish dhe institucionesh financiare ndërkombëtare, të interesuara për ndërtimin e portit tregtar...

COVID-19, MSH: 10 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj...

Porti tregtar në Porto Romano, Rama: Projekt strategjik për vendin

“Një projekt strategjik për vendin por edhe rajonin e Europës juglindore” – kështu e konsideroi kreu i qeverisë Edi Rama, projektin për ndërtimin e...

Lajme të tjera

Web TV