“Po jo mor xhan”, Alibeaj e Balluku përplasen për Portin e Durrësit: Pse s’ka garë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zv.kryeministrja njëherazi dhe ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku ka folur në Komisionin për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin mbi marrëveshjen e Portit të Durrësit.

Gjatë kësaj mbledhje pati dhe një përplasje mes Ballukut dhe kreut të Grupit Parlamentar të PD në Kuvend, Enkelejd Alibeajt, i cili tha se nuk ka pasur garë për projektin e Portit të Durrësit.

Pjesë nga debati:

Enkeled Alibeaj: Pse nuk del investitori “ballëhapur” që edhe ne ta duartrokisim, ku ka projekt pa garë? Është elementi më i rëndësishëm.

Balluku: Lidhja ishte thjesht dhe vetëm për të thënë këtë që tha fund, zoti Alibeaj, i dashur koleg Enkeled, ku e ke gjetur atë dokumentin që thua, ç’është kjo në fshehtësi, më duket sikur je në errësirë duke kërkuar nëpër dosje, jo mor xhan je futur online prej një viti. Shqiptarët nuk merren me dokumentet në fshehtësi, ti po bën ti tani këtë shpikjen. Eshtë dokumenti i Komitetit të Investimeve Strategjike e ke pasur aty prej 12 muajsh. Prej 9 vitesh jemi në hartën e interesit të investitorët S’ke gjetur asgjë me shpejtësi dhe fshehtësi, subjekti që ti thua në atë kohë për 60 ditë ka analizuar projektin, më pas ka ardhur investitori me kompaninë e tij. Janë kompani të regjistruara në Republikën e Shqipërisë, nuk ja kemi dhënë.

Të fundit

-79°C, e sërish pritet ulje! Verilindja e SHBA-ve nën temperatura të ulëta kërcënuese

Pjesa verilindore e SHBA-ve është përfshirë këtë fundjavë nga temperatura në nivele të ulëta e të rrezikshme. Në pikën...

G-7, Evropa arrijnë marrëveshje për kufirin e çmimit të naftës ruse

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen tha të premten se vendet e industrializuara të Grupit të Shtatëshes po vendosin një çmim tavan për produktet...

Putin ka gati planin 2 të luftës/ Do të zgjasë deri në Pranverë, trupat në gatishmëri

Qindra mijëra trupa, tanke, sisteme të blinduara, antitank, robotikë dhe, në sfond, armë bërthamore taktike të gjeneratës së re po mobilizohen nga Moska në...

“Më fal xhaxhi…”, 21-vjeçari shqiptar grabit italianin nën kërcënimin e armës

Një 21 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane pasi akuzohet se ka kryer një grabitje me armë në Firenze. Sipas mediave italiane, i...

Kejsi surprizon Stresin: Të mbështes edhe sikur çdokënd ta kesh kundër!

Ish partnerja e Stresit, Kejsi ka reaguar për herë të parë që prej hyrjes së Stresit në Big Brother Kosova. Ajo i ka uruar...

Lajme të tjera

Web TV