Studimet/ Pse depresioni është ndryshe për meshkujt dhe femrat?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Prevalenca e depresionit është më e lartë tek femrat. Megjithatë, sipas disa studimeve, kjo gjendje psikologjike mund të ketë pasoja më të këqija tek meshkujt.

Burrat dhe gratë e përjetojnë depresionin ndryshe.  Në fakt, megjithëse vuajtja, ankthi dhe dhimbja emocionale janë të njëjta në të dyja gjinitë, mënyra e menaxhimit të simptomave, madje edhe e veprimit përballë kësaj gjendjeje, zakonisht ndryshon.

Simptomat e ndryshme që përjetojnë burrat dhe gratë

Universiteti i Wisconsin (SHBA) kreu kërkime  në lidhje me dallimet gjinore në depresion. Njohja se si simptomat ndryshojnë midis gjinive, na ndihmon të kuptojmë se si burrat dhe gratë e përjetojnë ndryshe depresionin.

-Gratë priren të shfaqin apati, ankth dhe trishtim më të madh. Megjithatë, meshkujt përjetojnë më shumë humor të keq dhe nervozizëm.

-Burrat shfaqin sjellje më të mëdha “shpëtuese”. Për shembull, ata mund të shkojnë në palestër për të shmangur të menduarit. Ose, ata përdorin sjellje të rrezikshme për të ndjerë emocione të forta.

-Gratë kanë më shumë gjasa të kërkojnë ndihmë dhe mbështetje nga mjedisi i tyre . Megjithatë, ata mund të priren të mohojnë situatën e tyre dhe ndryshimet e humorit . Nga ana tjetër, është e zakonshme që burrat me depresion të përfshihen në sjellje varësuese.

Depresioni është më i përhapur tek femrat

Universiteti i Otavës (Kanada) kreu kërkime  në këtë drejtim. Studimi tregoi se incidenca e depresionit te femrat është 5.8 për qind, krahasuar me 3.5 për qind te meshkujt . Ky dallim është domethënës. Për më tepër, është e rëndësishme të theksohet se, gjatë fëmijërisë, çrregullimet depresive janë më të zakonshme tek djemtë sesa tek vajzat. Ndërsa në pleqëri, incidenca është më e barabartë.

Lexo edhe :  Zëri i nënës është një qetësues dhimbjesh për foshnjat e lindura para kohe

Megjithatë, çfarë e shpjegon shkallën më të lartë të depresionit tek gratë? Shkaqet zakonisht janë si më poshtë:

Prevalenca më e lartë e depresionit tek gratë shpesh lidhet me ndryshimet hormonale.

Ekspertët besojnë se mund të ketë një ndërthurje të ndryshimeve të veçanta hormonale dhe neurozhvillimore gjatë kalimit në pubertet. Këto mund ta predispozojnë femrën për një gjasë më të madhe për të vuajtur nga depresioni.

Faktorë të tillë si shtatzënia, abortet spontane, problemet e fertilitetit, depresioni pas lindjes dhe ndryshime të tjera të lidhura me perimenopauzën dhe menopauzën janë faktorë jashtëzakonisht të rëndësishëm.

Burrat kanë përqindje më të lartë të vetëvrasjeve

Faktori më problematik është padyshim niveli i lartë i vetëvrasjeve tek meshkujt . Në fakt, është një realitet për të cilin duhet të jemi shumë më të vetëdijshëm. Zakonisht pas këtyre llojeve të njerëzve qëndron depresioni madhor i patrajtuar, i paidentifikuar ose i trajtuar keq. Për këtë arsye, duhet të zhvillohen masa adekuate ndërgjegjësimi dhe parandalimi.

Fushatat e shëndetit mendor duhet të synojnë gjithashtu meshkujt. Ata duhet të kërkojnë të normalizojnë çrregullimin e depresionit dhe të theksojnë rëndësinë e kërkimit të ndihmës së ekspertëve.  Në të vërtetë, ne kemi nevojë për profesionistë të kujdesit parësor për ta identifikuar këtë realitet herët. Kjo për shkak se shpesh fshihet pas simptomave të tjera si dhimbje koke, probleme me tretjen ose shqetësime të gjumit. Mjediset e punës duhet të adresojnë gjithashtu nevojën për të krijuar departamente dhe ekipe multidisiplinare të shëndetit në punë.

Burimi/exploringyourmind.com


Të fundit

“Shqiptarët kriminelë”, Dua Lipa ‘i merr në mbrojtje’:Është fatkeqësi që na shohin kështu

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, në një konferencë për mediat ditën e sotme është shprehur e lumtur...

Aksident i frikshëm/ Makina del nga rruga dhe merr para trafikndarësen

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi te fshatit turistik të Linit. Sipas burimeve, një mjet...

Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Brazili dhe Zvicra është kryesfida e ditës së sotme, e cila zhvillohet në kuadër të Grupit G. Brazili është lider i grupit me tri pikë,...

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para në këtë Kupë Bote, Kombëtarja...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Lajme të tjera

Web TV