Kërkohet në gjithë botën/ Ja kush është miliarderja me një urdhër-arresti ndërkombëtar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Interpoli ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për miliarderen angolase, Isabel dos Santos. Ajo ka ardhur mesa duket në vëmendje të autoriteteve pas të ashtuquajturi Luanda Leaks, një hetim i publikuar në vitin 2020 nga Konsrociumi i Gazetarëve Investigues.

Ajo është vajza e ish-presidentit të vendit, Jose Eduardo dos Santos, i akuzuar si autoritarist.

Investigimi nxori në pah metodat e përdorura nga miliarderja në fjalë për të përfituar kontrata fitimprurëse në naftë, diamante, telekomunikacion, banka dhe pasuri të paluajtshme.

Sipas mediave të ndryshme, urdhër arresti ka ardhur pas kërkesës së prokurorëve të Angolas.


Të fundit

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Urim për 110-vjetorin e Pavarësisë/ Flamuri ynë “valëvitet” në faqen e institucionit grek

Greqia u është bashkuar vendeve që kanë uruar Shqipërinë për ditën e Pavarësisë. Ka qenë ministria e Jashtme e Greqisë, që ka shprehur urimet...

“Si qytetarja më e re”, Dua Lipa pozon me flamurin shqiptar: Mezi pres me ju pa sonte

Disa orë para koncertit në sheshin Skënderbej, Dua Lipa ka ndarë një video në rrjete sociale me flamurin kuq e zi. Ajo shkruan se...

110-vjetori i Pavarësisë/ Biden uron Shqipërinë: Do vazhdojmë t’ju mbështesim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph R. Biden Jr., ka uruar 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditën e Flamurit. Në mesazhin e...

Lajme të tjera

Web TV