“Junior dhe Senior jam i njëjti”/ Rama në Kuvend: Këtë vit përmbytjet ishin shumë më pak

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama e nisi fjalën në Kuvend duke devijuar nga debati i kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha për Portin e Durrësit dhe duke folur për përmbytjet në qarkun e Shkodrës. Pas pyetjeve të deputetit Ferdinand Xhaferri se a është i njëjti Ram që ka folur dikur për përmbytjet para se të vinte në pushtet, Rama tha se ai është njësoj. Kryeministri vazhdoi të argumentojë se përmbytjet janë shumë më pak nga vite më parë.

Pjesë nga fjala e Ramës:

Meqë do e marr fjalën, përgjigjen për Rrugën e Arbrit do e jap të plotë. Lexova që shqetësimi kryesor është kush shpallet gjendja e emergjencës, gjendja e emergjencës ka një kuadër të plotë ligjor. Nuk doja të hyja në krahasime, por janë faktet që flasin qartë, ai sinkron që është nxjerrë nga një moment katastrofik i vendit, ajo ishte e vërtetë, dje dhe sot. Ndërkohë që për ta ilustruar sinkronin dhe për tju thënë se Rama junior dhe Rama senior është i njëjti person. I qendroj fjalë për fjalë atyre që kam thënë. Asokohe u përmbytën 25 mijë  ekusur hektarë, vetëm në Shkodër, nga të cilat, 14 mijë referuar pamjeve të asaj kohe. Sipërfaqja e përmbytur ka qenë shumë më shumë, përmbytja nuk lidhet me kaskadën. Shifra është e plotë, nuk i referohet vetëm Shkodrës por edhe Lezhës. Në Durrës ka një pasqyrë të qartë se çfarë ka ndodhur me atë që keni bërë ju. A mendon qeveria ti spostojë këta njerëz? Kjo nuk bëhet me mendon apo jo, por duke bashkëpunuar të gjithë bashkë, sepse ju e dini çfarë ndodh nëse e bëjmë dhe ne si na suleni ju pastaj, qeveria po shpërngul votuesit tanë. Banorët e prekur zyrtarisht janë shifrat e bashkisë, tani janë vetëm 130 vetë të evakuuar nga 14.285 në kohën e sinkronit. Ka përmbytje e përmbytje.


Të fundit

“Si qytetarja më e re”, Dua Lipa pozon me flamurin shqiptar: Mezi pres me ju pa sonte

Disa orë para koncertit në sheshin Skënderbej, Dua Lipa ka ndarë një video në rrjete sociale me flamurin kuq...

110-vjetori i Pavarësisë/ Biden uron Shqipërinë: Do vazhdojmë t’ju mbështesim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph R. Biden Jr., ka uruar 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditën e Flamurit. Në mesazhin e...

Fierakët rikthejnë Nëntorin 1912, parakalim me kuaj e plis në kokë në qytet

Një grup të rinjsh nga qyteti i Fierit kanë risjellë dhe njëherë në vëmendje nëntorin e vitin 1912. Në këtë ditë feste për gjithë...

Dhunuan nënën e moshuar/ Nusja e mohon: E ka inskenuar për të përfituar banesën

Në studion e emisionit “Me Zemër të Hapur” është trajtuar një rast i rëndë ku një grua e moshuar pretendon se është dhunuar nga...

Shmanget tragjedia/ Fëmija 13-muajsh gëlltit kanabis, shpëton mrekullisht nga mbidoza

Një fëmijë 13-muajsh ka përfunduar në spital pasi kishte gëlltitur kanabis. Ngjarja ka ndodhur në Palermo të Italisë ndërsa bëhet e ditur se vogëlushi...

Lajme të tjera

Web TV