Rruga drejt paqes: Jo bisedime me Putinin, por ndihmë Ukrainës ta fitojë luftën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Do të vijë një kohë për negociata – por thirrjet për të arritur një marrëveshje me Kremlinin tani janë më të gabuara se kurrë

Nga Timothy Garton Ash

Ndërsa shënojmë fundin e muajit të nëntë të luftës më të madhe, më brutale në Evropë që nga viti 1945, gjëja më e keqe që mund të bëjmë për paqen në kontinentin tonë është të shtyjmë për negociatat e paqes me Vladimir Putin. Gjëja më e mirë që mund të bëjmë për paqen është të rrisim mbështetjen tonë ushtarake, ekonomike dhe humanitare për Ukrainën, derisa një ditë ajo të mund të negociojë nga një pozicion i fortë.

Donald Trump së fundmi la të kuptohet se ai mund të jetë kandidati i përsosur për të praktikuar artin e marrëveshjes me Putinin. Silvio Berlusconi ka propozuar edhe veten si ndërmjetës. Çfarë ekipi ëndërrash do të ishin bashkë – ekipi i ëndrrave të Moskës. Putin nuk do të donte asgjë më shumë se të kishte një armëpushim në Ukrainë, ndërsa këta të dy ulen rreth tryezës së tij të gjatë të sigurt nga Covid në Kremlin. Ndërkohë, forcat e armatosura të dhunuara dhe të demoralizuara të diktatorit rus mund të gërmojnë për të mbrojtur hapësirën ende të madhe të Ukrainës që ata pushtojnë, të rigrupohen, të pushojnë, të riarmatosen, të sjellin përforcime të rekrutuar së fundmi – dhe më pas të rifillojnë luftën, duke dërguar një falënderim- ju dërgoni vodka për Berlusconin dhe Trump.

Nëse Rusia e mbante territorin ukrainas që pushton aktualisht, i cili është më shumë se tre herë më i madh se Belgjika, kjo ende mund të pretendohet nga Putini si një fitore historike, duke rivendosur të paktën një pjesë të Novorossiya (Rusia e Re)) e Katerinës. E madhe. Do të ishte gjithashtu një demonstrim global që agresioni i armatosur paguan. Kujdes, Tajvan. Por ukrainasit nuk do ta pranonin kurrë këtë. Sondazhet tregojnë se ata janë të përgatitur të paguajnë një çmim shumë të lartë, duke përfshirë viktima të tjera ushtarake dhe civile, për të rifituar territorin e tyre. Pra, kjo do të ishte një recetë jo për paqen, por për një luftë edhe më të gjatë.

Do të vijë koha për negociata. Një luftë me Rusinë, një vend që ka një nga grupet më të mëdha në botë të armëve të shkatërrimit në masë, dhe një lider të keq dhe potencialisht të dëshpëruar për t’i përdorur ato, nuk mund të përfundojë me dorëzim pa kushte, si Gjermania në maj 1945. (Kjo situata hedh dritë shqetësuese retrospektive mbi pyetjen se çfarë mund të kishte ndodhur nëse Gjermania naziste, në vend të SHBA, do të ishte e para që do të zhvillonte me sukses bombën atomike.) Qeveria ukrainase tashmë ka filluar të mendojë, së bashku me miqtë e saj perëndimorë, për marrëveshjet e sigurisë dhe dispozitat e tjera që duhet të kërkojë. Ukraina ka një të drejtë ligjore dhe morale absolute për të rifituar çdo centimetër të territorit të saj sovran, duke përfshirë Krimenë. Çdo kompromis që mund të bëjë në fund të ditës – për shembull, disa marrëveshje të veçanta për Krimenë – mund të jetë vetëm vendimi sovran i Ukrainës.

Është e qartë se një paqe në këto linja do të ishte e papranueshme për Putinin, veçanërisht pasi ai njoftoi se katër rajone të Ukrainës ishin tani pjesë e Rusisë. Prandaj, diktatori rus ose duhet të detyrohet ta pranojë atë, ose marrëveshja e paqes do të duhet të bëhet me një Rusi që nuk kontrollohet më nga Putini. Askush nuk e di se kur dhe si do të ndodhë ndryshimi në Moskë, dhe momenti i ndryshimit mund të jetë gjithashtu një rrezik në rritje. Sidoqoftë, ky është shansi më i mirë që kemi për të arritur përfundimisht në një paqe të qëndrueshme pas një lufte të gjatë.

Për të arritur atje, perëndimi duhet të shtojë mbështetjen e tij për Ukrainën, për t’i mundësuar asaj të vazhdojë të fitojë ushtarakisht dhe të mbijetojë në një dimër të vështirë. Duke humbur në fushën e betejës, Rusia është kthyer në sulme frikacake dhe kriminale ndaj infrastrukturës që mbështet jetën civile. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), gjysma e infrastrukturës energjetike të vendit është dëmtuar ose shkatërruar, 10 milionë ukrainas janë aktualisht pa energji dhe më shumë se 700 objekte mjekësore janë goditur. (Këtë javë, një foshnjë e porsalindur thuhet se u vra kur një raketë ruse goditi një maternitet në rajonin e Zaporizhzhia.) Gati 8 milionë ukrainas janë zhvendosur jashtë vendit, ndoshta rreth 5 milionë brenda vendit, dhe OBSH pret edhe 2 të tjerë. -3 milionë të largohen nga shtëpitë e tyre “në kërkim të ngrohtësisë dhe sigurisë”. Evropa nuk ka parë asgjë të tillë që nga viti 1945.

Lexo edhe :  Sulm me raketa në Luhansk, 5 të vdekur dhe 19 të plagosur

Nevoja më imediate ushtarake është mbrojtja ajrore, jo më pak për të kundërshtuar sulmet e mëtejshme në infrastrukturën civile. Sistemet e shumta të lëshimit të raketave, të tilla si Himars i prodhuar në SHBA, kanë qenë çelësi i suksesit ushtarak të Ukrainës dhe kërkohen më shumë për të varfëruar artilerinë konvencionale ende masive të Rusisë. Nëse Ukraina do të rimarrë territorin e saj – dhe ndërsa zona e kontrolluar nga Rusia zvogëlohet në madhësi, beteja do të bëhet më e përqendruar – ajo duhet të ketë tanke moderne si Leopard 2 i prodhimit gjerman. Përtej kësaj, ajo ka nevojë edhe për gjeneratorë, inxhinierë për të ndihmuar në riparimin e termocentraleve të saj, furnizimet mjekësore dhe një sasi të madhe ndihme financiare vetëm për të parandaluar kolapsin e ekonomisë së saj.

Në muajt e parë të luftës, pjesa më e madhe e mbështetjes ushtarake erdhi nga një pjesë e vogël e vendeve perëndimore, mbi të gjitha SHBA, por edhe MB, Polonia, Estonia dhe disa të tjerë. Ka pasur shumë pak gjëra për t’u krenuar në të dhënat e qeverive britanike gjatë viteve të fundit, por kjo është një prej tyre. Fakti që, edhe në mes të një stuhie ekonomike në vend, kryeministri i ri i Britanisë, Rishi Sunak, mendoi se ishte thelbësore të udhëtonte në Kiev, pasqyron një konsensus të gjerë kombëtar ndërpartiak. Ndërsa presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, i ktheu në Twitter Sunak: “Të dy kombet tona e dinë se çfarë do të thotë të ngrihesh për lirinë”.

Megjithatë, kombet e tjera evropiane, me përvoja të ndryshme të kohës së luftës dhe qëndrime publike më të shtrembëruara, po e tërheqin gjithnjë e më shumë peshën e tyre gjithashtu. Ekspertët e Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë kanë propozuar një “plan Leopard”, sipas të cilit të gjitha vendet evropiane që përdorin tankun Leopard 2 do të bashkohen për të pajisur një brigadë të blinduar ukrainase. Konsorciume të ngjashme evropiane duhet të konsiderohen për mbrojtjen ajrore, por edhe për nevojat civile si infrastruktura energjetike.

A nuk do të përshkallëzohej Putini si përgjigje? Ai tashmë ka. Dhe ai mund të shkojë më tej, madje edhe përtej pragut taktik bërthamor. Por asnjë kurs veprimi në luftë nuk është pa rrezik. Në planin afatgjatë, rreziqet që do të rridhnin për të gjithë botën nga një fitore për agresion të armatosur të zhveshur do të ishin shumë më të mëdha. Përgjigja e duhur është të mos nxitosh për të negociuar nga frika, siç këshillohet nga protestuesit në vende të tilla si Gjermania dhe Italia. Është për të bërë një planifikim të detajuar të emergjencës për çdo eventualitet të mundshëm, siç është ulja e raketave në tokën polake javën e kaluar.

Nuk do të ketë paqe të qëndrueshme në Evropë derisa Putini të mbetet në Kremlin. Ne nuk mund ta heqim atë, por mund të kontribuojmë në krijimin e kushteve në të cilat vetë rusët do të braktisin përfundimisht kursin vetëshkatërrues në të cilin ai ka nisur vendin e tyre. Në fund, edhe Rusia do të përfitojë nga disfata ruse në Ukrainë. Apo ata protestues mendojnë se Gjermania do të ishte më mirë sot nëse aleatët perëndimorë do të kishin paditur për paqe me një Hitler të armatosur bërthamor?

Duket kundërintuitive, perverse, madje imorale, të argumentosh se lufta është rruga drejt paqes. Por tani ne kemi lejuar kontinentin tonë të bjerë në një konflikt të madh të armatosur, rruga më e mirë për një paqe të qëndrueshme është t’i mundësojmë palës së duhur të fitojë luftën.

Burimi: theguardian.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi

 

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV