Lufta në Ukrainë/ Forcat ruse po konsolidojnë pozicionin në Mariupol

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rusia po konsolidon praninë e saj ushtarake në qytetin port të pushtuar të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të madhe ushtarake.

Lajmi është bërë i ditur nga BBC ndërsa ka publikuar foto satelitore të bazës.

Kompleksi i ri në formën e shkronjës “U” ndodhet afër qendrës së qytetit. Në çatinë e saj, shihet ylli i kuq, i bardhë dhe blu i ushtrisë ruse, ndërsa aty pranë shkruhet ku “Nga ushtria ruse për qytetarët e Mariupolit”.

Imazhet vijnë mes raportimeve se Rusia po ndërton ngadalë pozicionet e saj mbrojtëse në Mariupol, pasi kundërofensivat ukrainase në jug dhe lindje gjithnjë e më shumë e vënë qytetin nën kërcënim.

 

 

Muajin e kaluar, zyrtarët e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar thanë se ushtria ruse po përdorte dy fabrika në Mariupolin e pushtuar për të prodhuar një numër të madh të “dhëmbëve të dragoit” – blloqe betoni të dizenjuara për të ngadalësuar avancimin e armikut me automjete të blinduara.

Qyteti është i një rëndësie të madhe strategjike për Rusinë, duke qenë pjesë e “urës tokësore” që e lidh me Krimenë e aneksuar.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Kujtojmë se forcat ruse rrethuan qytetin për gati tre muaj që nga nisja e luftës, ndërsa sulmet e pandërprera me raketa dhe artileri të rënëe e lanë qytetatin thuajse të shkatërruar plotësisht.

Zyrtarët ukrainas vlerësuan muajin e kaluar se rreth 25,000 civilë u vranë në sulmet, ndërsa OKB-ja tha se kishte konfirmuar vdekjen e 1,348 civilëve, por shtoi se numri i vërtetë i vdekjeve ishte “me mijëra më i madh”.

Të fundit

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Lajme të tjera

Web TV