“Ka ndonjë lek nga BE, apo vetëm foto”, Rama i përgjigjet qytetarit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur qytetarëve lidhur me samitin në Tiranë mes BE dhe Ballkanit Perëndimor.

Një qytetar e ka pyetur Ramën nëse BE do të japi para për Shqipërinë, ndërsa i pari i qeverisë ka thënë se situata është e vështirë. Përgjigjen e tij Rama e ka nisur me situatën e emigracionit duke thënë se edhe Italia ka një problem shumë të madh me largime dhe me ekonominë.

“Largime masive të njerëzve nga Italia, ka shumë vende që po përballen me këtë proces. Bari i komshiut duke më i gjelbër. Hesapet e tjetrit bëhen më kollaj. Për të gjithë ata që thonë jo pagat atje, mundësitë, jeta… Është koha për ta parë këto largime. Isha me disa miq italian, dhe thanë se paguajnë 67 %. Ishin sipërmarrës të vegjël. Taksa pa TVSH brenda. Është një shifër që tregon se ato të ardhura janë një anë e medaljes, ana tjetër janë kontributet.” theksoi Rama.

Sipas Ramës, lajm i mirë është se pagat janë në rritje sidomos në sektorin privat. Kreu i qeverisë, për Samitin e BE në Tiranë, theksoi se Shqipëria është gjithnjë e e më e përfshirë në financimin e BE.

“Do bëjmë çdo përpjekje që kjo të zgjerohet. Do vazhdojmë me procesin e integrimit të plotë. Një pjesë të përfitimeve t’i marrim pa pritur të bëhemi anëtar. Janë për Universitetet me të rinjtë dhe investimet në infrastrukturë apo energji.” tha Rama.

Të fundit

I ftohti ekstrem mbërthen Shqipërinë, ja çfarë do ndodhë me temperaturat në orët në vijim

Prej 24 orësh Shqipëria është përfshirë nga i ftohti polar, ku temperaturat anë zbritur disa grad nën zero. Ndërkohë që...

Përfshihet nga flakët kodra pranë vendit të shenjtë në Vlorë

Kodra e Kuzum Babasë në Vlorë është përfshirë nga flakët, ndërkohë që dyshimet e para janë se zjarri është vënë qëllimisht nga banorë të...

Del audio/ Zhaklina Lekatari: Burri Oltës më ka shantazhuar dhe do të më blejë me lekë

Opinionistja, Zhaklinë Lekatari ka deklaruar e burri i Oltës ka tentuar që ta blejë dhe e ka shantazhuar. Ajo është shprehur për këtë e...

Turqi/ Ende nën rrënojat e tërmetit ish-lojtari i Chelsea, dje shënoi golin e fitores

Turqia është duke kaluar një situatë tejet të vështirë për shkak të tërmetit që tronditi vendin. Bëhej fjalë për një tërmet shkatarrimtar me magnitudë...

Turqia në zi kombëtare deri në 12 shkurt, shkon në 2600 numri i viktimave nga tërmeti

Presidenti turk, Rexhep Erdogan, shpall zi kombëtare deri në 12 shkurt. Një tërmet i madh vrau më shumë se 2,600 njerëz në një zonë të...

Lajme të tjera

Web TV