Si u bë piktura e Mona Lisës më e famshmja në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Piktura është e vogël, vetëm 77 x 53 cm dhe ngjyrat e përdorura janë të zbehta. As e nënshkruar dhe as me datë, vepra e Leonardo da Vinci ishte pikturuar në plepi. Dyshojmë se është bërë midis viteve 1503–1506, sepse siç na tregon Giorgio Vasari (1511–1574), biografi i parë i artistit, në veprën ‘Jetët e piktorëve, skulptorëve dhe arkitektëve’, botuar në Firence në vitin 1550.

Ajo që është e dukshme është se Mona Lisa e tejkalon karakterin portret të një personi, sado interesant të ishte, dhe ngrihet në vlera të përgjithshme dhe kuptime të gjera në plane të shumta. Le të përpiqemi, së bashku me analistët më të fundit të pikturës, natyrisht, të zbulojmë misteret që ende rrëshqasin në letër. Por, le të shohim pse Mona Lisa është kaq e famshme.

Leonardo da Vinci

Së pari, le të themi diçka për autorin, Leonardo da Vinci është një mishërim i vërtetë i konceptit të gjeniut krijues nga lartësia e Rilindjes. Ai lindi në Anchiano / Vinci (afër Firences) në 1452 dhe vdiq në 1519 në kështjellën e Cloux në Francë. Ai ishte piktor, arkitekt, skulptor, muzikant, poet, kimist, anatomist, fizikan, i ditur dhe inxhinier. Kështu, Leonardo konsiderohet inxhinieri më i madh i të gjitha kohërave. Shpikjet e tij përfshijnë kostumin e zhytjes, jelekun e shpëtimit, mitralozin, tankun, helikopterin, parashutën, makinën, nëndetësen, orën hidraulike, shkallët e zgjatshme, pompën me avull etj, në momentet e tij të lira. Ai merr paletën dhe penelin e tij dhe pikturon: darkën e fshehtë, Shën Gjon Pagëzorin ose buzëqeshjen e Mona Lizës.

E vetmja mangësi e madhe e këtij gjeniu universal ishte se ai ruante një përjetësi të pakëndshme në të. Një statujë e madhe kuajsh sapo do të ngrihej dhe një pellg mbeti, sepse në mendje erdhi ndërtimi i një arme të re rrethimi. Dhe kjo, sapo filloi, u braktis për të provuar një përzierje për të zëvendësuar pikturën e vajit. As piktura e Mona Lizës nuk ishte përjashtim. Leonardo jetoi 67 vjet, por prodhimi i tij artistik është i reduktuar, edhe në krahasim me ata artistë që vdiqën të rinj.

Lexo edhe :  Këto janë 3 shenjat e horoskopit që do gjejnë dashurinë këtë verë

Historia pas pikturës

Sipas Giorgio Vasarit, Leonardo e filloi portretin në Firence në 1503 dhe e përfundon pas katër vjetësh. Artisti nuk do të ndahet kurrë në këtë kohë nga piktura e tij, prandaj ka shumë të ngjarë ta ketë marrë atë në Amboise, ku e kishte thirrur mbreti i Francës, Françesku I. Mbreti i kërkoi të shiste portretin e tij, por artisti nuk pranoi. Dy vjet më vonë, pak para vdekjes së Leonardo da Vinçit, sovrani francez bleu, megjithatë, një kryevepër me 12,000 franga.

Një variant tjetër, më gjerësisht i pranuar, pretendon se pas vdekjes së artistit, piktura do të kishte lënë Salai, shërbëtori i Leonardos, dhe pas vdekjes së tij në 1524, motrat e tij, Angelina dhe Lorenziola Caprotti. Së fundi, nga këtu, supozohet se do të ishte marrë nga Francesco Melzi, i fundit nga studentët e Leonardos, përmes të cilit ai mbërriti në Francë. Megjithatë, ne nuk e dimë me siguri se kur kjo pikturë mbërriti në pronën e mbretit Françesku I.

Në vitin 1625 ishte tashmë në Fontainebleau ku një farë Cassiano dal Pozzo, duke bërë një inventar të pikturave të shtëpisë mbretërore, e quajti këtë portret Gioconda siç njihet në Francë. Pas Revolucionit Francez, ai ekspozohet në Luvër. Napoleon Bonaparte e mori atë për dhomën e tij të gjumit nga Pallati Tuileries.

Që nga viti 1804 ishte ekspozuar në muzeun e ri të Luvrit ku, që atëherë, kishte gëzuar miliona njerëz. Piktura është ekspozuar edhe sot me shpjegimin e Portretit të Lisa Gherardinit, gruas së Francesco del Giocondo. Në vitin 1911, pas një grabitjeje të zhurmshme, piktura u zhduk, por u gjet dy vjet më vonë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, së bashku me vepra të tjera të çmuara, ai endej nga streha në strehë, duke arritur përfundimisht në Kështjellën e Saint-Ceré në 1945. Mona Lisa u kthye përsëri në Paris.

Të fundit

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Lajme të tjera

Web TV