Investimet e huaja në Shqipëri/ Kush janë shtetet që mbajnë peshën kryesore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga të dhënat e publikuara nga Banka e Shqipërisë rezulton se për të dytin vit radhazi, ka një rritje të ndjeshme edhe të investimeve gjermane. Në 9 muaj  investimet gjermane kapën vlerën e 75 milionë eurove, nga 31 milionë që ishin  vitin e kaluar.

Në listen e vendeve që kanë një rritje të investimeve në Shqipëri është edhe Kosova.

Janë 14 milionë euro më shumë që kanë hyrë në Shqipëri nga ndërmarrjet kosovare. Në periudhën janar-shtator 2022 investimet nga Kosova ishin 46 milionë nga 32 që ishin në të njëjtën periudhë të një viti më parë.

E njëjta situatë paraqitet edhe me investimet nga Shtetet nga Shtetet e Bashkuara apo Austria.

Në total investimet gjatë periudhës korrik-gusht-shtator 2022 janë 344 milionë euro ose 84 milion euro më shumë se një vit më parë.

Burimi kryesor i investimeve në Shqipëri rezulton sektori i energjisë dhe mineraleve i ndjekur nga aktivitet financiare dhe sigurimet.

INVESTIMET NË 9 MUAJ SIPAS VENDEVE

Holanda         147 milion euro

Italia               98 milion euro

Turqia             88 milion euro

Gjermania      75 milion euro

Kosova          46 milion euro

Austria           55  milion euro

SHBA            40 milion euro

 

 

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV