Lufta në Ukrainë, Putin: Jam i gatshëm të negocioj me të gjithë të përfshirët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se është i gatshëm të “negociojë me të gjithë të përfshirët për një zgjidhje të pranueshme” në lidhje me luftën në Ukrainë, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS, shkruan CNN.

“Unë nuk mendoj se është aq e rrezikshme, mendoj se ne po ecim në drejtimin e duhur, duke mbrojtur interesat tona kombëtare dhe interesat e qytetarëve tanë, popullit tonë. Dhe ne thjesht nuk kemi zgjidhje tjetër përveçse të mbrojmë qytetarët tanë.

“Ne jemi të gatshëm të negociojmë me të gjithë ata që janë përfshirë në këtë proces por u takon atyre vendimi. Nuk jemi ne që ata që po refuzojmë të negociojmë,” tha Putin.

Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak shkroi në Twitter duke thënë: “Putini duhet të kthehet në realitet”.

Rusia “sulmoi e vetme Ukrainën dhe po vret qytetarë”, shtoi Podolyak.

“Rusia nuk dëshiron negociata, por përpiqet të shmangë përgjegjësinë. Kjo është e qartë, kështu që do të bëjmë të pamundurën që ata të mbajnë përgjegjësi për krimet që kanë kryer,” theksoi ai.

Të fundit

“Agresioni erdhi nga serbët”/ Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për BBC ku foli për tensionet në Veri. Ai doli krah BE-së dhe SHBA-së...

“Vetëm qahej e ankohej …”/ Aktrimi i Vuçiç në prani të Macron dhe Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zbuluar detaje nga takimi me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, i cili u zhvillua në praninë e kancelarti gjerman...

Kreshnik Spahiu zbulon rolin e SHBA në çështjen e Saimir Tahirit

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Beatriks Ramosaj kërkon ndihmën e fansave/ Kush e gjen shpërblehet 2 mijë euro

Beatrix Ramosaj e ka nisur ditën e sotme me një kërkesë për ndjekësit e saj të shumtë. Ajo ka publikuar foton e një qenushi duke...

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion/ Zbadhen detaje nga dosja e SPAK

Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, së bashku me një punonjëse të kësaj ministrie janë arrestuar ditën e sotme me urdhër të SPAK...

Lajme të tjera

Web TV