test

Formula 1/ Pilotët zgjedhin më të mirin e vitit 2022, Hamilton largohet nga votimi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një votim të mbyllur, 19 nga 20 pilotët e Formula 1 kanë zgjedhur 10 më të mirët, që sipas tyre kanë bërë paraqitjen më të mirë në pistë vitin e kaluar. I vetmi që ka bojkotuar këtë votim është 7 herë kampioni i botës, Lewis Hamilton, që nuk ka preferuar të japë mendimin e tij.

Çdo pilot do të votonte 10 më të mirët, që do të merrnin pikë po njësoj sikurse në garat e Formula 1. Fitues, ashtu sikurse pritej, u shpall Max Verstappen, që mori edhe titullin e dytë kampion bote për pilotë sezonin e kaluar. ai la pas Charles Leclerc me Ferrari, i dyti. Në vendin e tretë, me pikë të barabarta u renditën dy pilotët e Mercedes, Lewis Hamilton e Goerge Russell.

Më pas, në “top-10” u klasifikuan edhe Lando Norris, Fernando Alonso, Carlos Sainz, Alexander Albon, Sebastian Vettel dhe Sergio Perez. Duket se pilotët kanë neglizhuar disi meksikanin e Red Bull, që edhe pse u rendit i treti në pistë, kolegët e klasifikuan në vendin e dhjetë.

Të fundit

Media italiane ‘SiViaggia’: Udhëtim në kryeqytetin modern shqiptar, Tiranë

Udhëtim në kryeqytetin shqiptar. Zbuloni se cilët janë muajt më të mirë për të vizituar Tiranën dhe për të...

Shanset 50-50 për Itali-Shqipëri, modeli statistikor i parashikon 58%-42%

Nga Eduard Zaloshnja Nga një model simulacionesh statistikore që kam ndërtuar qysh në dhjetor për “Panorama Sport” (dhe që e kam përditësuar deri ditët e...

Dorëheqja e Ceno Klosit/ Elidjana Çela drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve përkohësisht

Elidjana Çelaj është emëruar përkohësisht drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve, pas lirimit nga detyra të ish-drejtorit të përgjithshëm Ceno Klosi. Në urdhrin e Ministrit të...

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë

Grafite me numrin 8.372 - që është numri zyrtar i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë më 1995 - u vendosën  dje (14 qershor) në...

Sheshi ‘Skënderbej’ i zënë për Evropianin/ Ja ku do falen nesër besimtarët myslimanë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar besimtarët myslimanë se falja e Kurban Bajramit do të jetë në datën 16 qershor, ditën e diele, në...

Lajme të tjera

Web TV