Lajm i mirë për planetin: Shtresa e ozonit është drejt riparimit të plotë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shkencëtarët kanë dhënë një lajm të rrallë të mirë për planetin tonë. Shtresa e ozonit është drejt riparimit dhe brenda dekadave të ardhshme pritet të kthehet të normalitet të plotë.

Studimi i mbështetur nga Kombet e Bashkuara, vlerëson se riparimi i shtresës së ozonit po ndodh pas ndalimit çlirimit në natyrë të shumë kimikateve të rrezikshme.

Shtresa e ozonit e mbron planetin nga rezet e dëmshme ultraviolet. Por prej vitit 1980 shkencëtarët kanë dhënë alarmin për një vrimë në këtë mburojë, të krijuar nga kimikatet e dëmshme si klorofluorokarbonet të gjendura në frigorifere, aerosol dhe tretës.

Çlirimi i këtyre kimikateve në atmosferë është ulur me 99% që prej nënshkrimit të Protokollit të Montrealit në vitin 1989.

Sipas studimit, zona e ozonit pritet të kthehet në nivelet e para 1980-ës, në vitin 2040 për pjesën më të madhe të planetit, dhe në 2024 për arktikun si dhe për antarktidën në vitin 2066.

Të fundit

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë Nga Simon...

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes PS dhe Rithemelimit. Në këmbim...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Lajme të tjera

Web TV