Paralajmërimi i fortë nga eksperti: Betonizimi, shkak për tërmete dhe përmbytje, duhet…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Eksperti i Bankës Botërore, Enriko Ceko, paralajmëroi rrezikun e shtimit të tërmeteve në territorin e Shqipërisë.

Në një intervistë për emisionin ‘Sot, live në Shqipëri’, kalimi i pjesës më të madhe të popullsisë në ultësirën perëndimore, e shoqëruar me betonizimin e kësaj pjesë të territorit ka sjellë prishje të balancës së territorit.

“75% e popullsisë është spostuar në ultësirën perëndimore nga Shkodra në Sarandë. Përveç se kemi spostuar popullsinë, ne në këtë territor kemi spostuar me mijëra ton materiale ndërtimi, nga malet e nga e lumenjtë, i kemi dërguar në ultësirën perëndimore. Kjo përbën një rrezik shumë të madh, jo vetëm për përmbytjet, pasi ti praktikisht ke penguar qarkullimin e ujit, por ke krijuar situatë të rrezikshëm edhe për tërmetet, pasi ke zhbalancuar peshën në territorin e Shqipërisë dhe ti çosh në perëndim të vendit, të bëshë kulla me 10 kate, ke prishur balancën e peshës së territorit”, tha Ceko.

Sipas Cekos, përmbytjet në Shqipëri janë të moçme, por nuk janë marrë masat e duhura për t’u parandaluar.

“Ka patur përmbytje edhe më përpara, 48, 49, 53,57, 59, 62, 80, 82 dhe pastaj ka patur një periudhë pa përmbytje të shumta, ishte koha ku bënë investime nga BB, 2001-2009 dhe menjëherë me ndërprerjen e projektit rinisën përmbytjet. 2010-2012, 2013, 2017, 2018 e me radhë.  Që nga viti 2009, jo vetëm që ska investime të reja, në fushën e veprave ujore, por s’ka as rehabilitim të veprave të kaluara. Pjesa më e madhe e rezervuarave të Shqipërisë, 630 ku ka edhe diga, janë ndërtuar në vitet 60-80. Asnjë pas viteve 90’. Shteti duhet të ketë një katalog për veprat ujore e kulluese, ku duhet të shënojmë kur është bërë rehabilitimi, sa vjet mund të qëndrojë ky rehabilitim. Më pas eksperti ndjek ecurinë, kryhet investimi sipas nevojës. Nuk ka shtim të rritjes së nivelit të shiu, o kemi të përqendruara, por jo në sasi më të madhe. Ne duhet të marrim masa para periudhës së reshjeve”, tha Ceko.

Të fundit

Kosova tenton fitoren e parë ndaj Andorrës, formacionet zyrtare

Kosova luan sonte (20:45) takimin e dytë eliminator të Euro 2024. Dardanët e nisën fushatën e tyre drejt Gjermanisë...

Berisha prezanton Lefter Maliqin: Ndër qeveritarët më të përkushtuar të Shqipërisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka prezantuar pasditen e kësaj të marte Lefter Maliqin, si kandidat i koalicionit që ai ka me Ilir Metën, për Bashkinë...

Protestat e dhunshme në Francë, mbyllet përkohësisht për çështje sigurie Kulla Eiffel

Protestat dhe grevat kundër reformave jopopullore të pensioneve pushtuan sërish Francën të martën, për këtë arsye ditën e sotme autoritetet  morën vendimin për të...

Kim dëshiron që Koreja e Veriut të prodhojë më shumë materiale bërthamore për bomba

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un bëri thirrje që vendi i tij të zgjerojë prodhimin e “materialeve bërthamore të shkallës së armëve”...

“Jam e shokuar”, Bora Zemani: Sulmi ndaj TCH është një këmbanë e fortë alarmi!

Moderatorja Bora Zemani ka reaguar për sulmin e ndodhur në Top Channel, ku mbeti i vrarë roja i televizionit Pal Kola. Përmes një postimi në...

Lajme të tjera

Web TV