Biden: NATO mbështet Ukrainën, nuk është kërcënim për Rusinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Kam pasur një bisedë të gjatë me Scholz, Macron, Sunak dhe Meloni. Ne jemi të bashkuar në mbështetjen tonë për Ukrainën.Nuk ka asnjë kërcënim për Rusinë në asnjë nga këto.”

Kështu deklaroi Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë duke njoftuar dërgimin e tankeve Abrams në Kiev.

“Ne po ndihmojmë Ukrainën të mbrohet”, nënvizoi presidenti amerikan, “e jona nuk është një ofensivë kundër Rusisë”.

Biden konfirmon dërgimin e 31 tankeve Abrams në Ukrainë, me rekomandimin e Pentagonit.

SHBA dhe Evropa janë “plotësisht të bashkuara në mbështetjen e Ukrainës”, pavarësisht se Rusia priste “ne do të ndaheshim”.

Presidenti amerikan sqaron se “Gjermania nuk më ka detyruar të ndryshoj mendje” për tanket dhe se trajnimi i forcave të Kievit për tanket e reja “do të fillojë së shpejti”.

“Trupat ruse, përfundoi ai, duhet të kthehen në vendin të cilit i takojnë, Rusi. Kjo luftë mund të përfundojë sot, kjo është ajo që ne të gjithë duam: një fund të luftës”.

31 tanket që Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të dërgojnë në Ukrainë do të prodhohen nga e para nga General Dynamics Land Systems, kompania që prodhon tanke jashtëzakonisht të fuqishme.

Kështu u raportua nga zyrtarë të lartë amerikanë në një konferencë me një numër të vogël gazetarësh.

Kjo do të thotë se tanket për forcat e Kievit nuk do të merren nga rezervat amerikane dhe “do të duhen muaj” për të mbërritur në destinacionin e tyre.

Të fundit

Kim dëshiron që Koreja e Veriut të prodhojë më shumë materiale bërthamore për bomba

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un bëri thirrje që vendi i tij të zgjerojë prodhimin e “materialeve...

“Jam e shokuar”, Bora Zemani: Sulmi ndaj TCH është një këmbanë e fortë alarmi!

Moderatorja Bora Zemani ka reaguar për sulmin e ndodhur në Top Channel, ku mbeti i vrarë roja i televizionit Pal Kola. Përmes një postimi në...

Frikë nga Davidi lakuriq

(Nga Cristina Acidini Luchinat)- Artan Shkreli  … Lajmi i pabesueshëm që erdhi të premten më 24 mars, ishte se një mësuese në Shkollën Klasike në Tallahasse...

SPAK dorëzon rezultatin e punës në Kuvend, shqetësimet që ngrihen

SPAK ka dorëzuar në Kuvend, raportin vjetor, ku në fillim të tij është harta e veprimit të grupeve kriminale në botë dhe po ashtu...

Pas Korçës, dorëhiqen kandidatët e Alibeajt në Lezhë, Kurbin e Librazhd

Një tjetër kandidat i Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn, është tërhequr nga gara për zgjedhjet vendore të 14 majit. Bëhet fjalë për...

Lajme të tjera

Web TV