Pamje të frikshme/ Orteku i borës merr para skiatorët, viktima dhe të plagosur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dy skiatorë kanë vdekur dhe 19 tjerë për pak minuta kanë ngecur të ngujuar nën dëborë, pasi një ortek goditi resortin e njohur në Himalaje. Orteku i madh i borës goditi 21 turistë dhe dy udhërrëfyes nga Kashmiri, ku si pasojë dy skiatorë nga Polonia humbën jetën, derisa ekipet e shpëtimit arritën t’i nxjerrin të gjallë turistët e tjerë, transmeton Telegrafi.

“Turistët po skijonin në bjeshkë në afërsi të qytetit Gulmarga. Jemi nisur për t’i shpëtuar. Deri më tani kemi gjetur dy trupa të pajetë”, ka konfirmuar policia,  ndërsa  shtoi se kanë nxjerrë të gjallë 19 turistë dhe dy udhërrëfyes.

Në mediat sociale janë publikuar pamje të e ortekut të borës, ku shihet sesi sasia e madhe e borës fillon të binte nga kodra, kurse turistët përpiqeshin të iknin në zona më të sigurta.

Ortekët e borë janë të shpeshta në zonën e Kashmirit. Gjatë vitit 201,  në tri raste të ndryshme, si pasojë e ortekëve të borës kanë mbetur të ngujuar ushtarët indianë, ku si pasojë 20 prej tyre humbën jetën.

 

Të fundit

VIDEO/ Monika Kryemadhi “e djeg” me të rinjtë e Partisë së Lirisë

Monika Kryemadhi ka marrë pjesë dje në një aktivitet me të rinjtë e Partisë së Lirisë. Ajo është mjaft popullore...

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth shqetësimeve që ata kanë në...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit...

Lajme të tjera

Web TV