Porti i ri Tregtar në Porto Romano, Balluku: Investim strategjik për Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku zhvilloi një takim sot me përfaqësues nga një serë kompanish dhe institucionesh financiare ndërkombëtare, të interesuara për ndërtimin e portit tregtar në Porto Romano.

Balluku tha se ky është një projekt dhe investim strategjik për vendin dhe rajonin. Sipas ministres porti i ri në Porto Romano, nuk do t’i shërbejë vetëm Shqipërisë, por edhe Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut.

“Porti i porti Romanos nuk do t’i shërbeje vetëm Shqipërisë, por në momentet që sot flasim, flasim me dy marrëveshje zyrtare të lidhura mes qeverisë shqiptare, Maqedonisë së Veriut dhe asaj të Kosovës, për ngritjen e dy porteve të thata, respektivisht në Strugë dhe në Prishtinë.

Ne jemi të hapur për marrëveshje me vendet e Ballkanit Perëndimor. Kemi nisur prej disa vitesh bashkëpunimin për rrjetin tonë hekurudhor, që do të jetë një instrument mbështetës. Porti i ri i Durrësit në Porto Romano, një investim i ri dhe ambicioz. Porti aktual i Durrësit nuk merr notën kaluese në kushtet që jemi sot. Hekurudha Tiranë-Durrës do të lidhet me korridorin e tetë. Do të ketë një bazë autonome detare që aspirojnë në NATO, kemi bërë prezantimin tonë atje. Numri i shumtë i vizitorëve tregon interesin e lartë për këtë projekt. Është hera e parë që një projekt i tillë po ndahet me kompani të mëdha ndërkombëtare.”, u shpreh Balluku.

Të fundit

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit...

VIDEO/ Po jepte parashikimin e motit, meterologes i bie të fikët gjatë transmetimit live

Alissa Carlson ishte gati të jepte parashikimin e saj të motit në CBS Los Angeles kur u rrëzua para kamerave. Gjatë transmetimit të mëngjesit të së shtunës,...

E rëndë në Korçë/ 38-vjeçari futet në lokal dhe rreh ish-bashkëjetuesen

Një person me inicialet G. Ç ., 38 vjeç, banues në fshatin Dishnicë, Korçë është shpallur në kërkim pasi akuzohet se ka ushtruar dhunë...

Lajme të tjera

Web TV