Zbulohet një skulpturë në Romë që i ngjason heroit të mitologjisë greke Herkulit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një statujë në formën e Herkulit, heroit të mitologjisë greke, u zbulua gjatë punimeve të riparimit të kanalizimeve pranë Rrugës Appiane, rruga e parë publike kryesore e Romës së lashtë.

Zbulimi u bë gjatë kohës kur po gërmohej për tubat e vjetër që duheshin zëvendësuar. Pas kësaj kanë ndërhyrë menjëherë arkeologët që të mbikëqyrnin punën.

“Kjo skulpturë u shfaq dhe më pas u njoh menjëherë si një personazhi i Herkulit,” tha për Reuters Francesca Romana Paolillo, një arkeologe në parkun Appia Antica.

Skulptura e mermerit, e cila tregon një figurë të ngjashme me Herkulin si të veshur me një lëkurë luani dhe markën e heroit, u zbulua më 25 janar në Scott Park, pjesë e zonës së gjelbër të Appia Antica.

Skulptura ka një ngjashmëri me perandorin Decius, i cili sundoi Romën nga viti 249 deri në 251 pas Krishtit, tha Paolillo, duke shtuar se objekti i zbuluar mund t’i përkasë edhe udhëheqësve romakë.

Statuja, e përbërë nga disa copa të thyera dhe e dëmtuar gjatë zbulimit të saj aksidental, aktualisht është duke u pastruar dhe restauruar.

Reuters e pa statujën ndërsa ruhej në një rezervuar uji të lashtë romak që tani është shndërruar në një depo. Pasi të riparohet, statuja pritet të ekspozohet në një hapësirë ​​publike. Decius ishte perandori i parë romak që u vra në betejë duke luftuar kundër gotëve në atë që sot është Bullgaria.

Kur bëhet fjalë për historinë e lashtë të Romës, zbulimet aksidentale të thesareve arkeologjike nuk janë të rralla kur gërmohen rrugët ose parqet e qytetit.

Në janar, arkeologët thanë se kishin hequr dorë nga kërkimi për mbetjet në Rrugën Apiane, sepse ujërat nëntokësore e bënin të pamundur gërmimin e thellë.

Të fundit

E papritur nga produksioni/ Olta dëshiron të lërë shtëpinë e BBV, çfarë pritet të ndodhë

Banorët e Big Brother VIP pritet të japin sot vendimin përfundimtar për shtyrjen e spektaklit, ku do të konfirmojnë...

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai i cili gjeti rrugën drejt...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës Selman Stërmasi

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Nezihat ishte një nga mbështetëset më të mëdha të...

Lajme të tjera

Web TV