Rritet bilanci, mbi 41 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tërmeti i javës së kaluar me epiqendër në Turqinë juglindore rezulton të jetë më i rëndi në këtë vend të paktën në këto 100 vite. Bilanci i viktimave kapërceu edhe atë të vitit 1939 të Erzinxhanit, ku humbën jetën 33 mijë njerëz.

Teksa operacionet e kërkim shpëtimit kanë hyrë në ditën e 10-të, numri i viktimave ka arritur në 35,400 vetëm në Turqi.

Ndërsa numri i përgjithshëm i të vdekurve përfshirë edhe Sirinë përllogaritet në mbi 41 mijë. Megjithatë, shpresat për gjetjen e të mbijetuarve nuk janë shuar plotësisht. Kjo 77-vjeçare u nxorr e gjallë nga rrënojat pas qëndroi për 212 orë e bllokuar.

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan e krahasoi tërmetin me bombat bërthamore.

“Efekti i lëkundjeve ishte e barabartë me qindra bomba të fuqishme bërthamore. Tërmete të tilla të mëdhenj ndodhin në oqeane dhe efektin e japin në tokë. Kurse në Karaman-marash, epiqendra ishte poshtë banesave”.

Përllogaritet që mbi 50 mijë ndërtesa të dëmtuara nga tërmeti, shumica dërrmuese pallate banimi në 10 qytete të mëdhenj, duhen prishur dhe rindërtuar nga e para. Vlera e rindërtimit pritet të arrijë dhjetëra miliardë Dollarë.

Të fundit

1 Qershori/ Berisha: Dita e më të dashurve tanë

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka uruar festën e 1 qershorit me një mesazh në facebook. “Të dashur miq,...

Talenti 10-vjeçar bëhet pjesë e orkestrës së ushtrisë, performon për 1 qershorin

Në koncertin e Orkestrës së Forcave të Armatosura mbrëmjen e sotme do të ketë një instrumentist të veçantë. Ai është 10 vjeç dhe është vlerësohet si një...

Euro prek një tjetër “fund”/ Nën kërcënim të mëtejshëm nga sezoni turistik

Në rënie edhe Dollari amerikan Euro ka zbritur për herë të parë nën nivelin e 110 Lekëve. Këtë të enjte sipas kursit zyrtar të Bankës...

Humbi të dy prindërit njëkohësisht/ Gazetarja mes lotësh: Të paktën ikën të lumtur

Sot në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon ishte e ftuar gazetarja e njohur e Top Channel, Alma Demiraj. Ajo bëri daljen e parë televizive...

Shkrirja e ASA/ Fuga:Buxhetet t’i fitojë me punë, dhe jo t’i marrë si llokume nga qeveria

Akademiku i njohur Artan Fuga ka reaguar ditën e sotme rreth ‘vulosjes’ së vendimit për shkrirjen e  Akademisë së Albanologjisë. Nëpërmjet një postimi në Facebook,...

Lajme të tjera

Web TV