E bujshme/ Zinedine Zidane është ambasadori i ri i skuadrës franceze Alpine në Formula 1

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zinedine Zidane jo vetëm pjesë e futbollit. Ish-futbollisti i famshëm francez, trajner tepër i suksesshëm në stolin e Realit të Madridit (ka fituar tre Champions), ka nisur një bashkëpunim me skuadrën franceze të Formula 1, Alpine.

Me lamtumirën e Fernando Alonsos, Alpine është shndërruar  plotësisht franceze, duke pasur parasysh praninë e Esteban Ocon dhe Pierre Gasly (të ardhur nga Alpha Tauri).

“Zizou” nga sezoni që do të fillojë në mars nuk do të kufizohet thjesht në ndjekjen e F1 si tifoz, por edhe si pjesëtar i Alpines në njëfarë kuptimi.

Gjatë prezantimit të modelit të ri A523, ish-trajneri i Realit të Madridit u thirr në skenë, por jo për një fjalim, por për një njoftim: ai do të jetë ambasadori i ri i Alpines.

“Do të kem kohë të lirë, nuk e di sa, të paktën deri në qershor. Gjithsesi, kthimi në krye të një skuadre mbetet dëshira ime,” shpjegoi francezi.

Kjo është e lidhur ngushtë me projektin që Zidane do të vazhdojë skuadrën franceze.

Do të sponsorizojë dy programet që promovojnë mundësi të barabarta: “Rac(H)er” dhe “Concours Excellence Mecanique”, me synimin për t’u bërë model për të rinjtë, që, përtej gjinisë, duan të përfshihen, duke u bërë një ditë kampionë.

Zidane i bashkohet Formulës 1 me synimin për të fituar.

Të fundit

Elon Musk rikthehet më i fuqishëm se kurrë, shpallet sërish personi më i pasur në botë

Elon Musk, CEO i Tesla, SpaceX dhe Twitter, rifitoi titullin e personit më të pasur në botë, duke tejkaluar...

Moti “ndryshon” stinë/ Meteorologia zbulon çfarë do të ndodhë me temperaturat gjatë verës

Jemi dëshmitarë të një pranvere mjaft jo-stabile dhe me pak rreze diellore në territoret tona, ndërsa trende të ngjashme parashihen edhe javët dhe muajt...

Dënohet me 30 vite burg aktori i njohur/ Ja akuza që rëndon mbi të

Aktori i njohur Danny Masterson, është dënuar me 30 vite burg. Ky i fundit u shpall fajtor për dy akuza për përdhunim, e sipas...

1 Qershori/ Berisha: Dita e më të dashurve tanë

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka uruar festën e 1 qershorit me një mesazh në facebook. “Të dashur miq, sot dita e fëmijëve, më...

Talenti 10-vjeçar bëhet pjesë e orkestrës së ushtrisë, performon për 1 qershorin

Në koncertin e Orkestrës së Forcave të Armatosura mbrëmjen e sotme do të ketë një instrumentist të veçantë. Ai është 10 vjeç dhe është vlerësohet si një...

Lajme të tjera

Web TV