PARALAJMËRIMI i themeluesit të Apple: Makina Tesla mund t’ju marrë jetën në çdo moment

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Steve Wozniak është “shumë” i shqetësuar për zhvillimin e Inteligjencës Artificiale dhe se si ajo po zbatohet në makinat Tesla.

Kjo makinë mund të jetë historia më e madhe e suksesit të dekadës dhe dominuese në shitjet e energjisë elektrike në të gjithë botën, por ajo nuk ndalet së goditur për praktikat e saj të ndryshme, shkruajnë mediat.

Sistemi “Autonomous Driving” i kompanisë mbledh më shumë ankesa si nga përdoruesit ashtu edhe nga ekspertët. Musk e konsideron atë kartën më të fortë të makinave të tij, por ka edhe kritikë seriozë për mënyrën se si funksionon.

Njeriu që së bashku me Steve Jobs themeluan Apple, Steve Wozniak, duke folur në një intervistë për CNN, foli për Tesla dhe themeluesin e saj. Ai sqaroi se nuk e ka takuar kurrë personalisht, por e admiron zhvillimin e kompanisë në makinat elektrike.

Megjithatë, Wozniak deklaroi se nuk i bën aspak përshtypje performanca e sistemit “Driving Autonome” të Tesla -s. Ai madje vuri në dukje mospërputhjen e përgjithshme të Musk në premtimet e tij. Në veçanti, ai tha se ishte një nga ata që i besonte të gjitha deklaratat e tij.

Wozniak foli edhe për zhvillimet në Inteligjencën Artificiale, ku shprehu skepticizmin e tij për zhvillimet. Dhe, duke u kthyer te Tesla, ai deklaroi me guxim se; nëse doni të studioni se çfarë mund të shkojë keq me Inteligjencën Artificiale, atëherë Tesla është shembulli më i mirë që mund t’ju vrasë në çdo moment.

Këto opinione bënë jehonë tek publiku që ndjek nga afër zhvillimet e përgjithshme në teknologjinë moderne. Dhe sigurisht që nuk janë befasi për shumë njerëz, pasi sistemi i Teslës është nën kritikat e organizatave dhe qeverive në mbarë botën.

Lexo edhe :  Dreka kthehet në tragjedi, 60-vjeçari mbytet duke ngrënë

Pyetja, natyrisht, është nëse ky është një gabim i sistemit apo pritshmëri të tepërta të krijuara nga vetë Musk . Në praktikë bëhet fjalë për një sistem autonomie të sofistikuar të nivelit 2 dhe jo për një sistem plotësisht autonom.

Ndoshta nuk është aq shumë faji i teknologjisë. Injoranca dhe keqinformimi vrasin më shumë. Dhe nuk duhet inteligjencë artificiale, por e thjeshtë, e pastër për ta kuptuar atë.

Të fundit

Ja cilat janë 30 figurat më të rëndësishme të Historisë

Historia është plot me personazhe që kanë transformuar historinë e njerëzimit. Sot bota është ajo që është falë mendimeve,...

Vidhnin nëpër vila ora luksoze, stoli e shufra ari, në pranga 5 shqiptarë

Policia ka arrestuar në Itali 5 shqiptarë, 1 maqedonas dhe 2 italianë, të cilët vidhin nëpër vila dhe aparta,ente, ora luksoze, stoli dhe shufra...

Dentisti i vë këllëf mbi infeksion pa bërë grafi, pacientja detyrohet të heqë dhëmballën

Emisioni Stop në Tv Klan ka marrë denoncim nga një qytetare për klinikën dentare “Risus” në Tiranë dhe çiftin e stomatologëve Enerjeta dhe Julian...

Policia greke operacion në kufirin me Shqipërinë, arrestohen 18 emigrantë të paligjshëm

Autoritetet greke kanë ndërmarrë një operacion në kufirin greko-shqiptar. Operacioni po zhvillohet në Kostur dhe bëhet fjale për transport emigrantësh të paligjshëm. Kanë qenë autoritetet...

Altin Dumani nuk duket i frikësuar dhe ky është lajm i mirë

Nga Mero Baze Drejtuesi i SPAK Altin Dumani ka folur para një grupi gazetarësh, duke ju dhënë përgjigje gjtihë pyetjeve për çështjet që ka nën...

Lajme të tjera

Web TV