Familja Kelmendi tërbon serbët, mediat mbyten në tituj: Skandal i madh!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Familja Kelmendi bëri një performancë të jashtëzakonshme në natën gjysmëfinale në Eurovizioni që po mbahet në Liverpool. Kënga “Duje” u kualifikua e para në finale duke marrë vlerësime maksimale për zërin, tekstin dhe performancën.

Gjatë interpretimit familja Kelmendi shfaqi edhe simbolet e Shqipërisë së Madhe si veshja në formën e xhubletës, simbolet kuq e zi si dhe motive të tjera kombëtare. Emocionet e përftuara Albina Kelmendi i nadau me mediat duke shprehur lidhjen e gjakut mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Ne jemi të një gjaku, të një kombësie, Kosova dhe Shqipëria janë si vëlla dhe motër dhe ne kemi një nënë që është Shqipëria e Madhe”, tha Kelmendi.

Kjo deklaratë nuk i ka pëlqyer aspak serbëve të cilët kaq deshën dhe kanë nisur të tërbohen nga historia e një kombi. Mediat kanë nisur të shkruajnë tituj bombastik duke e cilësuar një skandal të madh përmendjen e Shqipërisë së Madhe.

“Skandal i madh”, “Skandali i shqiptares në Eurovizion”, ishin disa nga titujt që kishin rezervuar mediat serbe ndaj suksesit të Familjes Kelmendi që përfaqësoi denjësisht kombin shqiptar.

Të fundit

Rusia nuk dëshiron që dialogu Kosovë-Serbi të përfundojë me sukses

Studim të publikuar nga Instituti i Kosovës për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED) theksohet se Rusia nuk e...

Elon Musk padit kompaninë OpenAI për tradhti të interesave të publikut

Elon Musk paditi kompaninë OpenAI dhe themeluesin e saj, drejtorin ekzekutiv Sam Altman, për atë që e quan tradhtim të qëllimit për t’i shërbyer...

Jepet pa kolateral/ Nisin aplikimet për kredinë studentore

Jepet pa kolateral, studentët e shlyejnë pas studimeve Studentët në Shqipëri për herë të parë këtë vit kanë mundësi të marrin kredi dhe ta shlyejnë...

Nga Kina tek vendet e rajonit, vrasja e 112 palestinezëve në Gaza nxit reagime të ashpra

Vdekja e të paktën 112 palestinezëve që po kërkonin ndihma humanitare në qytetin e Gazës nxiti reagime të shumta ndërkombëtare, një ditë pasi dëshmitarët...

Dy konkurrentët e ‘Për’ Puthen’ bëjnë të njëjtin tatto në takimin e parë

Një banore e re është bërë pjesë së fundmi në formatin ‘Për’ Puthen’. Bëhet fjalë për Erikën, e cila që në momentin e parë...

Lajme të tjera

Web TV