Lukashenko: Bjellorusia është ‘gati’ të përballet me forcat që planifikojnë të rebelohen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, tha sot se vendi i tij është i përgatitur të përballet me rebelim të mundshëm, për të cilin thuhet që shteti fqinj Polonia synon ta mbështesë.

Duke iu përgjigjur komenteve të bëra nga një ish-gjeneral polak i cili sugjeroi se bjellorusët që luftojnë për Ukrainën mund të bëhen katalizator për një rebelim brenda Bjellorusisë dhe u bëri thirrje autoriteteve polake t’i mbështesin ata, Lukashenko deklaroi: Lërini të vijnë! Jemi gati t’i mirëpresim.

Ai vuri në dukje se autoritetet bjelloruse i njohin me emër qytetarët e vendit, të cilët po luftojnë për Ukrainën.

Lukashenko përsëriti se ai kishte paralajmëruar më parë për përgatitje për trazira në Bjellorusi disa muaj më parë, por shqetësimet e tij ishin shpërfillur.

“Ne e dimë prej kohësh që ata po përgatiten për një lloj rebelimi”, tha ai.

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV