Historia e urës së Bruklinit dhe parada e elefantëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për t’u provuar njujorkezëve se ishte e sigurt, Ura e Bruklinit u testua nga një paradë e kafshëve të rënda ekzotike: elefantëve, dromedarëve dhe deveve. Kështu u ndërtua ura e parë e varur prej çeliku, e inauguruar në 1883.

Njëzet e një elefantë, dhjetë dromedarë dhe shtatë deve që shëtisnin në urën e Bruklinit. Udhëheqësi, i cili quhej Jumbo, peshonte më shumë se gjashtë tonë: ideja për t’i përdorur ato për t’u demonstruar njujorkezëve se ura e parë e varur e ndërtuar prej çeliku (dhe që për një kohë të gjatë do të ishte ura më e gjatë e varur në botë ) ishte i sigurt dhe në gjendje të mbante kaq shumë peshë – erdhi tek Phineas Taylor Barnum, sipërmarrësi i famshëm i cirkut. I cili atë ditë, më 17 maj 1884, me kafshët e tij të rënda ekzotike “provë”, bëri një grusht mjeshtëror marketingu për cirkun e tij.

PANIK DHE VIKTIMA. Ura simbolike e Nju Jorkut, në fakt, kishte nevojë të “rifillte” sepse njujorkezët u tronditën nga një episod lajmesh që ndodhi vetëm një javë pas inaugurimit triumfal të 24 majit 1883. Sipas një artikulli në New York Times, një grua ra nga shkallët anësore të drurit në anën e Manhatanit dhe një tjetër bërtiti, me rezultatin që njerëzit menduan se ura po shembet: turma u largua, 12 persona vdiqën në përplasje dhe madje më shumë se 35 të plagosur.

NË LUMIN LINDOR. Megjithatë, në të kaluarën, ishin të paktë ata që e besonin të mundur realizimin e një mrekullie të tillë inxhinierike. Ndër ata pak ishte emigranti gjerman John Augustus Roebling, me profesion inxhinier dhe i prirur për urat e varura. Pikërisht atij i detyrohemi lindjen e simbolit thelbësor të Mollës së Madhe, të imagjinuar në një ditë të ftohtë në 1852. Gjatë shekullit të nëntëmbëdhjetë, ndodhte shpesh, gjatë dimrave më të ftohtë, që lumi East River, lumi që ndan ishullin e Manhatanit nga zona e Bruklinit (në atë kohë dy qytete të dallueshme), ngrinte, duke e bërë të pamundur kalimin. Dhe në atë dimër të vitit 1852, Xhon Roebling, ndër të tjera, mbeti për orë të tëra në një traget në mes të akullit, së bashku me djalin e tij pesëmbëdhjetëvjeçar. Pikërisht në atë rast, djali do të zbulojë më vonë, babai i tij e mori në kokë për të ngritur një urë madhështore që do t’i çlironte njujorkezët nga kufizimet e motit të keq. Në atë kohë, shumë banorë të Bruklinit po punonin tashmë në Manhatan, të detyruar të kalonin lumin Lindor çdo ditë me varka të ngadalta dhe të pakëndshme. Gjërat vazhduan kështu edhe për disa vite të tjera, derisa në janar 1867 një ngricë e re ndaloi përsëri tragetet, duke i shtyrë institucionet vendase të nxjerrin më në fund një faturë për ndërtimin e një ure.
Kompania e sapoformuar e Nju Jorkut Bridge do të kishte menaxhuar ndërmarrjen, së bashku me një kompani homologe në Brooklyn. Për drejtimin e punimeve dhe hartimin e projektit u mendua natyrshëm Roebling, i cili kishte në planprogramin e tij struktura të ndryshme të pezulluara në të gjithë Amerikën e Veriut (përfshirë të parën e pajisur me hekurudhë, pranë Ujëvarës së Niagarës) dhe që që nga viti 1852 nuk ishte ndalur. duke menduar për një urë të madhe mbi lumin Lindor.

PUNA AMBICIOZE. Ura e Bruklinit, ura e parë e varur me kabllo çeliku, një material simbolik i “revolucionit të dytë industrial”, u shfaq menjëherë si vepra inxhinierike më mbresëlënëse e kohës. Projekti përfshinte ndërtimin e dy kullave të mëdha në stilin neo-gotik, afërsisht 85 metra të larta (kur ndërtesat më të larta në Manhatan ishin pak më shumë se 10 metra), që do të ndërtoheshin me gur gëlqeror dhe granit.
Këto struktura, të ngritura në anët e lumit dhe të lidhura me brigjet përkatëse, do të kishin mbështetur një hapësirë prej rreth gjysmë kilometër. Për të mbajtur gjithçka “në linjë”, një seri kabllosh të mëdha çeliku. Sa i përket matjeve përfundimtare, gjerësia e urës do të kishte kaluar 20 metra dhe gjatësia e përgjithshme do të kishte kaluar 1800 metra. Një projekt vërtet ambicioz, veçanërisht pasi ishte e nevojshme të merreshim me formën e veçantë të fundit të lumit Lindor, aq me baltë dhe rërë sa ishte e pamundur të parashikohej se në çfarë thellësie ishte fundi shkëmbor i dobishëm për të mbështetur strukturën e madhe të urës. .
Megjithatë, John Roebling ruajti gjithmonë optimizmin e tij dhe në 1869, pas shqyrtimit të kujdesshëm të çdo detaji, puna mund të fillonte. Vetëm, papritmas, inxhinieri kokëfortë vdiq. Roebling u plagos për vdekje në një aksident në qershor, kur u godit nga një traget në një dok në bregun e Bruklinit. Në përplasje, inxhinieri plagosi këmbën e tij dhe mjekët iu desh t’i prisnin gishtat, por Roebling u sëmur me tetanoz dhe më 22 korrik 1869, në moshën 63-vjeçare, ai vdiq. Por jo ëndrra e tij: përgjegjësinë për projektin e mori në fakt djali i tij Uashington, tashmë tridhjetë e dy vjeç, gjithashtu inxhinier. Në krah të tij, gruaja e tij Emily Warren.

Lexo edhe :  “Arsye dhe ndjenjë”, një vepër mes arsyes dhe ndjenjës, tablo e një bote me rregulla

SËMUNDJA “CAISSON”. Prandaj, faza e parë e projektit përfshinte gërmimin e fundit të lumit Lindor dhe ishte ndoshta pjesa më e vështirë. Sigurisht, ajo që shkaktoi më shumë viktima: shumë punëtorë në fakt u kapën nga e ashtuquajtura “sëmundja caisson”, e cila në rastet më të këqija mund të çonte në paralizë apo edhe vdekje. Në bazë të çdo gjëje ishin kushtet djallëzore në të cilat ata punonin. Puna në kasonë (përfundimisht e pozicionuar në një thellësi prej një duzinë metrash në anën e Bruklinit dhe mbi njëzet në anën e Manhatanit) përfundoi në 1872, jo para se Uashingtoni Roebling gjithashtu të sëmurej, pasi ishte ngritur shumë shpejt një ditë pas një raundi kontrolli. . Djali i të ndjerit John humbi përdorimin e këmbëve në një kohë të shkurtër, por edhe në këtë rast projekti ambicioz i urës vazhdoi në zbatimin e saj, këtë herë falë Emily Warren Roebling, bashkëshortes kokëfortë të Uashingtonit. Ky i fundit, i armatosur me teleskop, mbikëqyrte punimet nga dritaret e shtëpisë së tij në Bruklin, ndërsa ajo, duke marrë dërgesat e përditshme me udhëzime për punëtorët, koordinonte zbatimin e projektit në terren, duke studiuar ndërkohë tekstet e inxhinierisë së ndërtimit. Kështu ajo u bë gruaja e parë “menaxhere e faqes” që historia mban mend. Megjithë shfaqjen e vështirësive të reja teknike dhe përsëritjen e aksidenteve të të gjitha llojeve (në fund pati më shumë se 20 vdekje), kullat u përfunduan në 1876, me ankorimet relative në brigjet, dhe në prill 1883 hapësira e madhe ishte e përfunduar, qendrore, gjatësia përfundimtare e së cilës ishte 486 metra. Në atë moment Emily zyrtarizoi përfundimin e punimeve, të cilat kishin angazhuar gjithsej rreth 600 punëtorë, dhe njoftoi inaugurimin e afërt të urës, të caktuar për në 24 maj 1883. Një turmë e madhe mori pjesë në ngjarje, dhe e para që ecja në urën e Bruklinit ishte në të vërtetë Emily, e ndjekur nga 150,000 shikues. U zhvillua një garë dhe festa u mbyll nga një shfaqje fishekzjarre që ndriçoi horizontin e ri të Nju Jorkut.

MONUMENT KOMBETAR. “Bashkimi” historik i brigjeve të lumit Lindor ishte shija paraprake e asaj që ndodhi në 1898, kur një masë e njohur si “unifikim”, ose konsolidim, bashkoi Manhatanin me Bruklinin dhe qytete të tjera fqinje (Bronx, Queens dhe Staten Island). duke krijuar metropolin e sotëm të Nju Jorkut. Për më tepër, ura-simboli i qytetit kishte një emër tjetër: në fillim ajo u quajt në fakt Nju Jork dhe Ura e Bruklinit, më pas u bë Ura e lumit Lindor dhe Ura e Bruklinit vetëm në 1915. Në vitin 1964 u shpall një pikë referimi Historik Kombëtar, ndërsa në vitin 1951 u vendos një pllakë, e dukshme edhe sot, në homazh të angazhimit të John Augustus Roebling dhe të dashurve të tij. Dedikimi kryesor është për Emily. “Pas çdo pune të madhe mund të gjejmë vetëmohimin e një gruaje”.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV