Fidel Kastro: Historia dhe kuriozitetet rreth liderit të Kubës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

16 shkurt 1959: pas vitesh revolucioni kundër regjimit të diktatorit Fulgencio Batista, Fidel Castro merr pushtetin në Kubë dhe lind shteti i parë socialist perëndimor.

Fidel Castro nuk ka nevojë për prezantim: një nga liderët socialistë më të famshëm në histori, pas vitesh revolucioni dhe lufte guerile, në vitin 1959 ai përmbysi regjimin e diktatorit Fulgencio Batista dhe mori pushtetin në Kubë si kreu i shtetit të parë socialist në hemisferën perëndimore. Në vitin 1960, ai shtetëzoi të gjitha kompanitë amerikane, duke tërhequr zemërimin e SHBA-së, e cila menjëherë i dha fund marrëdhënieve diplomatike me Kubën dhe vendosi një embargo tregtare që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Gjatë qeverisë së tij, Castro prezantoi ligje për të eliminuar të gjitha llojet e diskriminimit racor dhe seksual, solli energji elektrike në fshat, ndihmoi në rritjen e punësimit dhe përmirësoi arsimin dhe kujdesin shëndetësor duke ndërtuar shkolla dhe spitale. Nga ana tjetër, mbylli gazetat që kundërshtonin regjimin, burgosi kundërshtarët politikë dhe u imponua si guvernator pa shpallur zgjedhje të reja për gati gjysmë shekulli, kur dha dorëheqjen për shkak të problemeve shëndetësore duke ia kaluar stafetën vëllait të tij Raulit, i cili ndaloi. duke qeverisur në 2021 duke i dhënë fund epokës së Kastros.

GABI I VOGË
Përveçse ka mbajtur pushtetin për 49 vjet, duke e vendosur veten në listën e krerëve më jetëgjatë të shtetit vetëm pas Mbretëreshës Elizabeth II të Mbretërisë së Bashkuar dhe mbretit Rama IX të Tajlandës, Fidel Castro mban rekordin për dorëzimin e 29 shtatorit 1960. fjalimi më i gjatë në historinë e OKB-së – katër orë 29 minuta. Por kjo nuk ishte asgjë për të: në vendin e tij ai erdhi për të folur për shtatë orë e dhjetë minuta gjatë Kongresit III të Partisë Komuniste në 1986.

NJË MILION MËNYRA PËR TË VDEKUR
Shumë armiq, shumë nder, tha gjenerali i Perandorit Romak të Shenjtë Georg von Frundsberg, në një citim të bërë të famshëm nga Duce: Kastro me siguri kishte shumë armiq (sidomos midis amerikanëve), të cilët u përpoqën disa herë ta vrisnin. Sipas Fabián Escalante, ish-kreu i departamentit të sigurimit të shtetit kuban, Kastro i mbijetoi 634 atentateve: ndoshta numri ishte pak i fryrë, por ka prova të ndryshme të komploteve të kurdisura nga qeveria amerikane për të vrarë líder máximo, disa shumë imagjinative.
Dy nga më kuriozët vunë në shënjestër pasionin e Kastros për zhytjen në skuba, duke planifikuar të vendosnin një predhë shpërthyese në zonën ku ai pëlqente të notonte ose ta detyronin të vishte një kostum lagur të mbuluar me një kërpudhat toksike. Ide të tjera përfshinin përdorimin e një stilolapsi me një gjilpërë shumë të hollë nën lëkurë, administrimin e pilulave të toksinës botulinum nga një ish-dashnor dhe puro të helmuara apo edhe eksplozivë.

Lexo edhe :  A mund të hani akullore çdo ditë? Përgjigjja mund t’ju surprizojë

BIJA REBELE
Castro kishte nëntë fëmijë nga pesë gra të ndryshme: vajza Alina Fernández u largua nga Kuba në 1993 dhe shkoi në mërgim në Shtetet e Bashkuara, ku kritikoi vazhdimisht babanë e saj. Në një intervistë për gazetën spanjolle El Mundo, ajo e përshkroi atë si një burrë aspak të pranishëm, për të cilin “ishte në dispozicion kur ai duhej të bëhej baba” dhe që e çoi “Kubën drejt shkatërrimit sistematik, material dhe moral”.

MJEKRA DHE PUSHTET
Kur mendon për Fidel Kastron, e imagjinon atë me dy tipare dalluese: puro dhe mjekër. Ai e la duhanin në vitin 1985 për shkak të problemeve shëndetësore, por kurrë nuk mbajti mjekër të shkurtër. Vite pas përfundimit të luftës guerile, i luftuar në Sierra Maestra përkrah “Che” Guevara, ai ende mbante një mjekër të gjatë si simbol i triumfit të revolucionit. Ishte një simbol aq i fortë i pushtetit, sa thuhet se CIA hartoi një plan (të cilin nuk e përfundoi kurrë) për ta bërë atë ta heqë atë, duke i vendosur kripërat e taliumit në këpucët e tij.
Përveç vlerës së fortë simbolike, Kastro e mbajti mjekrën edhe për një çështje praktike: “15 minuta rruajtje në ditë për 365 ditë bëjnë 5500 minuta në vit”, shpjegoi ai: “Numërimi i tetë orësh punë në ditë, duke mos u rruar. , fitoj dhjetë ditë në vit, të cilat mund t’i kushtoj punës, sportit, leximit apo çdo gjëje tjetër që dua”. Llogaritjet e pasakta matematikore mënjanë (në realitet janë pothuajse 11 ditë më shumë), arsyetimi është i patëmetë: le të shpresojmë që Fideli të mos ketë pirë shumë birrë.

Chiara Guzzonato

Të fundit

A mund të rritet mëlçia në nyjet limfatike? Sfida e re e një startup-i

Përdorimi i nyjeve limfatike të pacientëve të gjallë si bioreaktorë të vegjël, pra mjedise në të cilat rriten sa...

Skandal në ‘Për’puthen’/ Buçi-Erikës: Për kokë të çunave po të them, o vari*****

Buçi, konkurrent i formatit ‘Për’puthen’ është çmendur nga kërcimi që Erika i ka bërë Muratit në emision. Kjo pasi Buçi është shoqëruar disa herë me...

Irani gati të sulmojë Izraelin, tension i lartë në Lindjen e Mesme

Një goditje nga Irani ndaj Izraelit është një kërcënim “real dhe i besueshëm”. Deklarata vjen nga Shtëpia e Bardhë teksa frika për një sulm të afërt...

Lufta në Ukrainë/ 399 zona banimi pa energji elektrike pas sulmeve ruse

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar...

“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar…”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

Koreografi Ilir Shaqiri ishte i ftuar sot në “Cherry on Top” me Bora Zemanin, pas një shkëputje të shkurtër nga ekrani. Mes të tjerash, Ilir...

Lajme të tjera

Web TV