Probleme shëndetësore për Biden, presidenti shtyn takimin me kreun e NATO-s

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Problemet dentare detyruan presidentin amerikan Joe Biden të anulojë paraqitjen e planifikuar të sotme në një ngjarje sportive dhe të shtyjë takimin e tij me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Presidenti 80-vjeçar vuante nga një dhimbje e fortë dhëmbi dhe dje të dielën iu nënshtrua trajtimit endodontik nga mjekët në Spitalin Ushtarak Walter Reed. Kryemjeku i Shtëpisë së Bardhë, Kevin O’Connor, tha se presidenti amerikan po përjetonte sërish shqetësime në mëngjes, gjë që ai shpjegoi se ishte e pritshme duke pasur parasysh përfundimin e trajtimit.

Operacioni dentar do të bëhet në Shtëpinë e Bardhë, pa i nënshtruar anestezisë së përgjithshme. Prandaj, Joe Biden nuk do të duhet t’i transferojë përkohësisht kompetencat e tij zëvendëspresidentes amerikane Kamala Harris, siç parashikohet në amendamentin e 25-të të Kushtetutës. Ai e kishte bërë këtë për rreth një orë e gjysmë më 19 nëntor 2021, kur u shtrua  për t’iu nënshtruar një kolonoskopie.

Zëvendëspresidentja Harris do të zëvendësojë Presidentin Biden në ngjarjen sportive që kishte planifikuar të merrte pjesë.

Në të njëjtën kohë, takimi i presidentit amerikan me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg është shtyrë për nesër të martën.

80-vjeçari Biden aspiron të kandidojë për t’u rizgjedhur në presidencën amerikane në vitin 2024, i inkurajuar nga rezultatet e testeve mjekësore që iu nënshtrua së fundmi.

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV