“Grusht shteti nga i krijuari i Kremlinit”/ “The Times”: A është ky fundi i Putinit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndërsa në Rusi situata mes grupit mercenar Wagner dhe Kremlinit po agravon orë pas ore, “The Times” ka publikuar një shkrim analizë, duke ngritur pyetjen nëse ky është fundi i Putinit.

Shkrimi i plotë nga Mark Galeotti:

Me automjete të blinduara në rrugët e Moskës, dy qytete ruse në duart e mercenarëve rebelë dhe pyetjeve për besnikërinë e forcave të tij të sigurisë, Presidenti Putin po përballet me sfidën më serioze të 23 viteve të tij në pushtet.

Ndërsa shkruaj, trupat nga grupi Wagner kanë lëvizur pa kundërshtarë në qytetin e Rostov-on-Don – selia e distriktit ushtarak jugor – nën komandën e Yevgeny Prigozhin, biznesmeni që qëndron pas ushtrisë mercenare, i cili ka zhvilluar një hakmarrje publike me muaj kundër Sergei Shoigu, ministrit të mbrojtjes dhe Valery Gerasimov, shefit të shtabit të përgjithshëm. Një tjetër qytet, Voronezh, shumë më afër Moskës, thuhet gjithashtu se është pushtuar.

Në Rostov-on-Don, Prigozhin zhvilloi bisedime me Yunus-Bek Yevkurov, zëvendësministrin e mbrojtjes. Nga biseda e kapur në një kamerë telefonike dhe e postuar në mediat sociale, Prigozhin deklaron se “ne kemi ardhur për Shoigu dhe Gerasimov” dhe se ai ishte i gatshëm të vazhdonte “të lëvizte në Moskë”.

Yevgeny Prigozhin flet brenda selisë së qendrës së komandës ushtarake të ushtrisë jugore ruse në Rostov, të cilën grupi Wagner pretendon se ka marrë nën kontroll.

Sado që Prigozhin të ketë deklaruar më parë se ky nuk ishte një grusht shteti, por një “marshim për drejtësi”, kur një komandant fillon të flasë për imponimin e vullnetit të tij ndaj qeverisë dhe “të rrëzojë të gjithë ata që dërgoni kundër nesh”, atëherë ky është një grusht shteti

Putini ndoshta do ta përballojë atë për momentin – por kur historia të regjistrojë rënien e tij, do të thotë se fundi i lojës filloi këtu.

Udhëheqësi i krijuar nga Kremlini

Është për t’u habitur që është Prigozhin ai që po ngre flamurin e rebelimit. Ky është një njeri që është krijuar virtualisht nga Kremlini. Ai ia detyron rëndësinë e tij marrëdhënies së tij me Putinin, që nga biznesi i tij i hershëm i restoranteve në Shën Petersburg të viteve 1990 e tutje. Prigozhin nuk ka qenë kurrë pjesë e rrethit të ngushtë të Putinit, por përkundrazi ka bërë mirë për veten e tij duke bërë gjithçka që i duhet të bëjë Kremlini, nga ngritja e “fermave të trolleve” që kërkonin të ndikonin në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA deri te themelimi i Wagner.

Grindja e gjatë e Prigozhin me Shoigun (që daton në vitin 2018) është përshkallëzuar së fundmi në një përpjekje të dukshme për të transferuar fajin për zhgënjimin e Putinit, pasi kishte premtuar se ai mund të merrte qytetin ukrainas të Bakhmut në kohë për festimet e Ditës së Fitores së 9 majit. Megjithatë, duket se ka më shumë se kaq. Ai duket vërtet i tmerruar nga viktimat mes njerëzve të tij, i zhgënjyer nga paaftësia e udhëheqjes ushtarake ruse dhe, në mënyrë implicite, lidershipi politik që e ngriti dhe e fuqizon atë.

Përpara se të ishte restaurator dhe më pas biznesmen, Prigozhin ishte një gangster i vogël dhe kaloi nëntë vjet në burgjet sovjetike. Parimet e tij themelore – që të kujdeseni për veten tuaj, të mos harroni kurrë një gjë të vogël dhe të mos tërhiqeni kurrë – duket se ende e shtyjnë atë.

Një problem me numrat

Prigozhin mund të jetë duke folur për një marshim në Moskë – dhe tashmë disa komentues po bëjnë paralele me marshimin e fashistit Benito Mussolini në Romë të vitit 1922 – por nëse nuk ka një fragmentim më të gjerë të forcave të sigurisë, ai nuk është në gjendje të arrijë atje, e lëre më të nisë një grusht shteti të suksesshëm.

Ai pretendon se ka 25,000 luftëtarë Wagner, por në të kaluarën ka demonstruar se nuk është mirë me matematikën dhe llogaritjet. Kjo është ndoshta e saktë nëse përfshihen dislokimet e shumta të Wagner në Afrikë, por forca e tij në Ukrainë dhe Rusi është më afër ndoshta 10,000, dhe ndërsa është e mundur që të ketë pasur disa dezertime në anën e tij, ka gjithashtu të ngjarë që të ketë mercenarë që vendosi të mos i bashkohet kauzës së tij kishotiste.

Pengesat drejt suksesit janë të tmerrshme. Ky është një regjim i krijuar për të qenë i mbrojtur nga grushti, pasi agjenci të shumta sigurie monitorojnë dhe kundërshtojnë njëra-tjetrën. Ka disa njësi ushtarake me bazë rreth kryeqytetit, duke përfshirë Divizionin e 4-të të Tankeve të Gardës “Kantemir” dhe Divizionin e 2-të të Gardës “Taman”. Të dyja janë forca relativisht elitare dhe edhe nëse shumë prej trupave të tyre janë dislokuar në Ukrainë, të paktën një regjiment i secilit mbetet në bazë.

Përtej kësaj, Garda Kombëtare paraushtarake ka Divizionin e 1-rë të Veçantë Operacional të tepërt, i njohur gjithashtu si Divizioni Dzerzhinsky, me bazë në periferi të qytetit dhe ka gjithashtu njësi të shumta policie dhe sigurie të armatosura. Së fundi, Shërbimi Federal i Mbrojtjes kontrollon Regjimentin Presidencial, i njohur gjithashtu si Garda e Kremlinit. Mblidhni të gjitha këto së bashku, dhe Prigozhin është tashmë i tejkaluar, edhe para se të mblidhen përforcime dhe të vendosen fuqitë ajrore.

Lexo edhe :  Manjati i teknologjisë Elon Musk nominohet për çmimin e rëndësishëm

Nuk ka mëshirë për tradhtarët

Kjo është, sigurisht, nëse bëhet fjalë për një luftë. Nga Rostov-on-Don në Moskë është një distancë prej më shumë se 1000 kilometrash, duke i dhënë Kremlinit mundësi të shumta për të bllokuar Prigozhin. Ai mund të ketë parashikuar që Putini në vend të kësaj do të ishte i gatshëm të heqë dorë përfundimisht nga Shoigu dhe Gerasimov. Kjo gjithashtu do t’i kishte lejuar Putinit në mënyrë eksplicite ose të nënkuptuar t’i fajësonte ata për të gjitha gabimet e kaluara në këtë luftë.

Megjithatë, pas një nate pasigurie, Putin doli i lëkundur sot, duke denoncuar lëvizjen e Prigozhin si një tradhti ndaj Atdheut dhe duke paralajmëruar se “të gjithë ata që e nisën qëllimisht . . . në rrugën e shantazhit dhe terrorizmit. . . do të përgjigjet si para ligjit ashtu edhe përpara popullit tonë.”

Shërbimi Federal i Sigurisë dhe prokurori i përgjithshëm kanë hapur çështje penale kundër Prigozhin, dhe sipas kodit penal, nxitja e rebelimit të armatosur dënohet deri në 20 vjet burg.

Putini nuk e ka kuptuar mënyrën se si bën dallimin mes armiqve dhe tradhtarëve. Kundër armiqve duhet luftuar, por me mirëkuptimin se gjithmonë ka vend për një paqe eventuale. Megjithatë, siç tha ai në vitin 2015, “tradhtarë janë ata që kanë qenë pjesë e të njëjtit ekip dhe më pas papritur të godasin me thikë pas shpine. Unë nuk tregoj asnjë mëshirë ndaj tyre.” Prigozhin është bërë qartë një tradhtar.

1917 përsëri?

Megjithatë, për liderin rus kjo është më shumë se një përgjigje ndaj tradhtisë personale: legjitimiteti dhe besueshmëria e tij janë në linjë. Putinit i pëlqen analogjitë historike, por kishte një paralele domethënëse në fjalimin e tij, në të cilën ai thirri “një thikë në shpinë të vendit tonë dhe popullit tonë . . . në vitin 1917, kur vendi po zhvillonte Luftën e Parë Botërore [kur] asaj iu vodh fitorja”.

Në shtator 1917, gjenerali Lavr Kornilov u përpoq të rrëzonte Qeverinë e Përkohshme, e cila kishte marrë pushtetin pas abdikimit të Carit Nikolla II. Për të prishur grushtin e shtetit, qeveria duhej të mbështetej në forcat revolucionare, duke liruar Leon Trockin dhe duke armatosur milicitë e ngritura nga bolshevikët.

Mundi Kornilovin, por përfundoi duke u dukur i dobët. Aventura e Kornilovit, e nisur në emër të instalimit të një qeverie që do të ishte më e ashpër dhe më efektive në ndjekjen penale të luftës, ndau dhe shpërqendroi gjithashtu ushtrinë, ndërsa arrestimi i tij i privoi ata nga një nga komandantët e tyre më të mirë. Përpjekjet ruse të luftës vuajtën dhe forcat revolucionare u fuqizuan. Lenini, Trocki dhe Garda e Kuqe Bolshevike rrëzuan qeverinë pak më vonë.

Po kështu, grushti i shtetit të Prigozhinit tashmë po ndikon në luftë. Ukraina thuhet se ka përfituar nga momenti duke dyfishuar përpjekjet e saj për të rimarrë Bakhmutin dhe ka raporte për njësi parashutiste rezervë ruse që po përgatiten për t’u ridislokuar nga pozicionet në Ukrainë, ndoshta në rast se ato nevojiten për të rimarrë Rostov-on-Don ose për të mbrojtur Moskën.

Mungon lideri tani në vijën e qitjes

Për më tepër, kjo është një aktakuzë shkatërruese ndaj sistemit të Putinit dhe vetë Putinit. Për muaj të tërë, figurat brenda elitës kanë vëzhguar veprimet e Prigozhinit me shqetësim në rritje. Putin e menaxhoi sistemin përmes përça dhe sundo, duke inkurajuar mosmarrëveshjet brenda elitës që ai mund t’i zgjidhë kur ato rrezikojnë të bëhen të rrezikshme. Askush tjetër nuk ka autoritetin për ta bërë këtë, dhe vetë Putini ka munguar për një kohë të gjatë. Ai vazhdon të mbajë takime dhe të japë konferenca për shtyp, por ai ka dështuar të trajtojë një numër mosmarrëveshjesh në rritje, nga të cilat grindjet Prigozhin-Shoigu është thjesht më e dukshme.

Putini mund të jetë duke folur ashpër tani, por ishte dështimi i tij për të vepruar në kohën e duhur për të kontrolluar Prigozhin (ose për të hequr Shoigu dhe Gerasimov) që ka çuar në këtë krizë. Shumë në forcat e sigurisë gjithashtu simpatizojnë mercenarin dhe pajtohen me kritikat e tij për drejtimin e luftës – në të vërtetë, kohët e fundit ai ka qenë një nga komentuesit më të ndershëm dhe më të saktë nga vija e frontit.

Tre shtyllat mbi të cilat mbështetet regjimi i Putinit janë legjitimiteti i tij personal, kontrolli i tij i aparatit të sigurisë dhe aftësia e tij për të hedhur para në probleme të pazgjidhshme. Paratë po pakësohen, legjitimiteti i tij tashmë i rrënuar do të marrë një goditje të mëtejshme dhe uniteti dhe besnikëria e aparatit të sigurisë tani është e hapur për t’u vënë në pikëpyetje. Putini duket se ka gjasa ta zbusë ose ta mposhtë këtë sfidë specifike, por do të vazhdojë të marrë atë që në afat të gjatë mund të rezultojë të jetë një plagë vdekjeprurëse.

Të fundit

Rama: Lufta e Rusisë është kërcënim ekzistencial ndaj të ardhmes

Kryeministri Edi Rama thotë se Shqipëria do të vazhdojë ta mbështesë Ukrainën deri në fitoren e luftës brenda mundësive...

Çfarë ndodhi? Romeo Veshaj bën deklaratën e papritur: Jam gati të bëj valixhet…

Romeo Veshaj është shprehur mbrëmë se është gati të marrë valixhet dhe të dalë nga shtëpia e “Big Brother VIP 3”. Këtë e tha...

A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka folur në lidhje me mundësinë...

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Lajme të tjera

Web TV