Fredi Beleri në kërkim të lirisë, kërkesa do të shqyrtohet nga Gjykata e Lartë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryebashkiaku i Himarës, Fredi Beleri vijon “betejën” për të fituar lirinë. Beleri kërkon që t’i ndryshohet masa nga “arrest me burg” në “arrest shtëpie”.

Bëhet me dije se kërkesa e Belerit për liri do të shqyrtohet nga Gjykata e Lartë më 25 korrik. Më parë 5 kërkesat e Belerit për ndryshimin e masës së sigurisë janë rrëzuar, mbetet për të parë se çfarë vendimi do të marrë Gjykata e Lartë për kryebashkiakun e Himarës.

Kujtojmë që Fredi Beleri, kandidat i koalicionit opozitar “Bashkë Fitojmë”, u arrestua dy ditë para zgjedhjeve të 14 Majit dhe bashkë me bashkëpunëtorin e tij Pandeli Kokaveshi, akuzohen për blerje votash.

Prokuroria dhe Policia e Vlorës e ndoqën rastin me metoda speciale hetimi, duke përdorur agjent të infiltruar, i cili për tetë vota mori 400 mijë lekë të vjetra. Beleri dhe Kokaveshi u arrestuan në kushtet e flagrancës.

Çështja e Belerit, ka krijuat dhe tension mes marrëdhënieve të Shqipërisë dhe Greqisë. Ministria greke e ka quajtur si të padrejtë arrestimin dhe ka kërkuar që Beleri të lihte i lirë.

Madje për këtë çështje, kryeministri Edi Rama dhe Kyriakos Mitsotakis folën dhe në Samitin e NATO në Lituani, ku kryeministri grek kërkoi së çështjha të zgjidhej menjëherë.

Të fundit

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri...

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i qetë ose nëse policia do...

Përmbyset autobusi me nxënës në Itali, plagoset rëndë shoferi

Një autobus me nxënës doli nga rruga në Baragiano në Potenza për të shmangur një përplasje kokë më kokë me një makinë, duke u...

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan për një ekzaminim mjekësor sipas...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

Lajme të tjera

Web TV