Kremlini: Putin dhe Lukashenko diskutuan për Wagnerin gjatë takimit të tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe homologu i tij bjellorus, Aleksandër Lukashenko, diskutuan rreth Wagnerit, që udhëhoqi një rebelim të dështuar kundër Moskës muajin e kaluar.

Kështu u shpreh Kremlini këtë të martë, shkruan CNN.

“Tema e grupit Wagner u ngrit gjithashtu atje, tema e bashkëpunimit tregtar dhe ekonomik, si dhe shteti i Unionit, dhe kërcënimi i jashtëm përgjatë perimetrit të vendeve tona – e gjithë kjo, natyrisht, ishte në rendin e ditës,” tha të martën zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Peskov nuk dha ndonjë detaj shtesë mbi atë që të dy liderët diskutuan në lidhje me Wagnerin, por shtoi se takimi shërbeu për të harmonizuar pozicionet dhe për të ndarë pikëpamjet për çështje të shumta.

“Nuk kishte synime për të arritur ndonjë marrëveshje,” shtoi Peskov.

Lukashenko mbërriti në Rusi të shtunën e kaluar dhe zhvilloi takime me Putinin në Shën Petersburg të dielën dhe të hënën.

Të fundit

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në...

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri Rama dhe presidenti i Ukrainës...

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i qetë ose nëse policia do...

Përmbyset autobusi me nxënës në Itali, plagoset rëndë shoferi

Një autobus me nxënës doli nga rruga në Baragiano në Potenza për të shmangur një përplasje kokë më kokë me një makinë, duke u...

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan për një ekzaminim mjekësor sipas...

Lajme të tjera

Web TV