FOTO/ Pamje fantastike të Hënës Blu nga piramida e Tiranës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ashtu siç ishte paralajmëruar, sonte e mërkurë, 30 gusht, ka dalë një nga hënat  më të mëdha dhe më të ndritshme të vitit.

Kjo e hënë e plotë, quhet Hëna Blu, një term që mund të përfaqësojë dy gjëra: Ose hëna e tretë e plotë në një sezon që ka katër hëna të plota, ose, më shpesh, e dyta nga dy hënat e plota që bien në një muaj kalendarik.

Pamje fantastike të kësaj hëne janë shkrepur edhe nga piramida e Tiranës, e cila sonte ka shërbyer për qytetarë të shumtë si vendi ideal për të shijuar këtë fenomen.

Kjo Hënë e Plotë Blu do të jetë gjithashtu një “super hënë e plotë”, një term popullor për një hënë të plotë që ndodh kur sateliti ynë fizik është më afër Tokës, duke e bërë atë të duket pak më i madh në qiell.

Të fundit

Lufta në Gaza ka mprehur pakënaqësitë popullore egjiptiane

Shikimi i këtij gjenocidi të shpalosur në pragun e tyre ka nxitur shumë egjiptianë në veprim, nga bojkotimi i...

Zbulohen planet për të paraqitur mishin si ‘ushqim të qëndrueshëm’ në Cop28

Dokumentet tregojnë se industria synon të shkojë "me forcë të plotë" duke argumentuar se mishi është i dobishëm për mjedisin në samitin e klimës Nga...

Prishtina tronditet sërish nga një tjetër krim! Dhëndri vret vjehrrin (EMRAT)

Prishtina është tronditur nga një tjetër krim i rëndë mbrëmë. Pas vrasjes së një vajze të re, e cila u gjet në një makinë,...

Ju duhet një prift, jo një federatë

Nga Skënder Minxhozi Duke mbajtur me zor zyrat e tyre, edhe pasi kanë humbur për më shumë se një dekadë, krerët e mëdhenj dhe të...

Ceremonitë/ Dita e çlirimit, politika ende e “pushtuar” nga datat

Në varrezat e Dëshmorëve në Tiranë janë mbajtur dje disa ceremoni për 79-vjetorin e çlirimit të vendit. Krerët e shtetit, Begaj, Nikolla e Rama,...

Lajme të tjera

Web TV