Shkatërrohet karteli ballkanik i drogës/ Sekuestrohen 2.7 ton kokainë dhe mijëra Euro

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një kartel ballkanik, që merrej me trafikimin e sasive të mëdha të kokainës nga Amerika e Jugut drejt Evropës, është goditur nga Europol. Gjatë një operacioni ku morën pjesë policitë e 8 vendeve u sekuestruan 2.7 ton kokainë. Për këtë sasi droge u arrestuan 6 persona.

Policitë e vendeve që morën pjesë në operacion kontrolluan 15 banesa, ku konfiskuan dy automjete, ora luksoze dhe mbi 550.000 Euro kesh, një numër të madh llogarish bankare dhe pasurish të paluajtshme.

Për zbulimin e kartelit të drogës, hetimet nisën në Janar të vitit 2022, teksa në Ballkan mbërritën dërgesa shumëtoneshe të kokainës nga Brazili në BE. Ishte policia kriminale në Beograd që fillimisht identifikoi një shtetas serb si një nga organizatorët e rrjetit kriminal. Mbajtja nën vëzhgim e tij dhe kontakteve që ai kishte me bashkëpunëtorë të tjerë bëri të mundur kapjen e anijes me 2.7 ton kokainë. Droga do të nisjen nga Brazili me destinacion Afrikën, e që më pas do të sillej në Evropë.

Inteligjenca operative vuri në dukje se kapitenët e kartelit, me kombësi ukrainase dhe çeke udhëtuan disa herë në Capo Verde ose vende të tjera në Afrikën Perëndimore për të përgatitur anijet e tyre për trafikimin e drogës.

Informacioni operacional i siguruar së fundmi zbuloi se anija ndodhej në Brazil. Kjo u mundësoi autoriteteve braziliane dhe spanjolle, të monitoronin nga afër lëvizjet e saj, dhe të bënin bllokimin e anijes me kokainë.

Droga ndodhej në disa pako, të vendosura në brendësi të çantave sportive.

Anëtarët e kartelit të drogës komunikonin me njëri-tjetrin nëpërmjet platformave të koduara. Operacioni u zhvillua në 24 Gusht, por u bë publik nga Agjencia Evropiane e Policisë në 1 Shtator./e.t

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV