Flasin ekspertët: Cigaret “Vape” ulin numrin e spermatozoidëve dhe tkurrin testikujt

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një studim shkencor i bërë në Turqi ka sugjeruar që të hiqni dorë nga cigaret me avull “Vape”, pasi ato mund të zvogëlojë numrin e spermatozoideve dhe të tkurr testikujt tek meshkujt.

Eksperti ka shkruar se: “Duhet të merret parasysh se megjithëse lëngu i cigares është futur si i padëmshëm në studimet e bëra për ndërprerjen e duhanit, ai mund të rrisë stresin oksidativ dhe të shkaktojë ndryshime në testikuj.”

Testi u krye duke përdorur tre grupe minjsh të cilët ishin të ekspozuar ndaj tymit të cigares dhe avullit elektronik.

Nga rezultatet e marra rezultoi se tymi i cigares ishte akoma më i dëmshëm për spermatozoidët dhe testikujt e meshkujve.  /  S.M

Të fundit

Tensionet në Lindjen e Mesme, ja parashikimi i frikshëm i Baba Vangës

Mediat e huaja kanë rikthyer profecitë e Baba Vangës për vitin 2024, pas ndezjes së situatës në Lindjen e...

Do të kandidojë për kryeministër? Ja si përgjigjet Agron Duka

Agron Duka, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, ka komentuar situatën politike në vend dhe situatën brenda opozitës. Ai tha se opozita duhet të...

“SIGAL UNIQA Vital Truck”, dy ditë në Divjakë/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

SIGAL UNIQA Group Austria, përveç se një kompani sigurimesh, prej vitesh kontribuon për qytetarët në forma të ndryshme. Prej vitit 2015 SIGAL UNIQA ka ndërtuar...

Hezbollah sulmon sërish Izraelin/ 14 ushtarë të plagosur, 6 prej tyre në gjendje të rëndë

Grupi militant libanez Hezbollah ka marrë përgjegjësinë për një sulm ndërkufitar me dron dhe raketa në veri të Izraelit që ka lënë të plagosur...

Punimet në rrugën e Arbrit/ Devijohet qarkullimi në rrugën e vjetër Tiranë-Peshkopi

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se qarkullimi i mjeteve në rrugën e Arbrit do të devijohet për shkak të punimeve që po kryhen në këtë...

Lajme të tjera

Web TV