Flasin ekspertët: Cigaret “Vape” ulin numrin e spermatozoidëve dhe tkurrin testikujt

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një studim shkencor i bërë në Turqi ka sugjeruar që të hiqni dorë nga cigaret me avull “Vape”, pasi ato mund të zvogëlojë numrin e spermatozoideve dhe të tkurr testikujt tek meshkujt.

Eksperti ka shkruar se: “Duhet të merret parasysh se megjithëse lëngu i cigares është futur si i padëmshëm në studimet e bëra për ndërprerjen e duhanit, ai mund të rrisë stresin oksidativ dhe të shkaktojë ndryshime në testikuj.”

Testi u krye duke përdorur tre grupe minjsh të cilët ishin të ekspozuar ndaj tymit të cigares dhe avullit elektronik.

Nga rezultatet e marra rezultoi se tymi i cigares ishte akoma më i dëmshëm për spermatozoidët dhe testikujt e meshkujve.  /  S.M

Të fundit

Ju duhet një prift, jo një federatë

Nga Skënder Minxhozi Duke mbajtur me zor zyrat e tyre, edhe pasi kanë humbur për më shumë se një dekadë,...

Ceremonitë/ Dita e çlirimit, politika ende e “pushtuar” nga datat

Në varrezat e Dëshmorëve në Tiranë janë mbajtur dje disa ceremoni për 79-vjetorin e çlirimit të vendit. Krerët e shtetit, Begaj, Nikolla e Rama,...

Beleri dhe Greqia/ Na jepni çelësat e burgut, t’ju japim integrimin

Greqia vijon të këmbëngulë në lirimin nga burgu të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri. Shteti fqinj po përdor veton për të penguar...

40% e burrave dhe 58% e grave në Shqipëri kanë vuajtur nga simptomat e shëndetit mendor

Gati më shumë se gjysma e popullsisë së Shqipërisë ka vuajtur nga një lloj simptome e shëndetit mendor, vëren Raporti i Tranzicionit i BERZH...

Lajme të tjera

Web TV