Pse Apple humbi 200 miliardë dollarë në dy ditë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Aksionet e Apple ranë me 2.9% të enjten pas raportimeve se Kina do të ndalojë përdorimin e iPhone-ve tek agjencitë dhe kompanitë qeveritare.

Investitorët po shqetësohen për aftësinë e kompanisë publike më të vlefshme në botë për të bërë biznes në ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Apple humbi rreth 200 miliardë dollarë, fill sapo Kina njoftoi planet e ardhshme për ndalimin e iPhone-ve.

Kina është tregu më i madh i huaj për produktet e Apple dhe shitjet në Kinë përfaqësonin rreth një të pestën e të ardhurave totale të vitit të kaluar. Apple nuk zbulon shitjet e iPhone sipas vendeve, por analistët në firmën kërkimore TechInsights vlerësojnë se ka pasur më shumë shitje të iPhone në Kinë sesa në Shtetet e Bashkuara tremujorin e kaluar.

Apple gjithashtu i prodhon shumicën e iPhone-ve në fabrikat kineze.

Vendimi për ndalimin e iPhone-ve erdhi fill sapo Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan se do të hetonin telefonat inteligjentë të kompanisë kineze Huawei./E.Ç

Të fundit

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për...

Kanye West i kërkon publikisht Kim që të heqë fëmijët nga shkolla e VIP-ave

Kanye West ka vendosur t’i kërkojë publikisht ish-gruas së tij Kim Kardashian që të heqë nga shkolla e të famshmëve fëmijët e tyre. “Kim, hiqi...

Unë e Gaz Bardhi vdekjen e mendojmë po t’i thyejmë më zemrën doktorit kurrë

Nga Agron Gjekmarkaj Gojëdhënat thonë që dikur një “zot shtëpie” ndante punët në mëngjes, ku dikë e çonte për dru, dikë me bagëti, tjetrin në...

E pazakontë/ Erjola përgatit hallvën “e vdekjes” për çiftin Ilnisa-Meriton!

Situatat kanë qenë të shumta mes banorëve të “BBV3”, teksa mes tyre ka miqësi, por edhe debate e ‘përplasje’ të shumta. E teksa, duket se...

Shuhet nga jeta komediani i njohur Richard Lewis

Richard Lewis, komediani i njohur amerikan ka ndërruar jetë në moshë 76- vjeçare. Lewis, i cili zbuloi se ishte diagnostikuar me sëmundjen e Parkinsonit...

Lajme të tjera

Web TV