“Të kundërtat tërhiqen”, studimi i miliona çifteve hedh poshtë thënien mitike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekziston një shprehje që thotë se në marrëdhëniet romantike, të kundërtat tërhiqen. Tani, një studim i madh dhe i ri konfirmon se ashtu si shumë thënie të vjetra, është e gabuar.

Në një analizë të rreth 200 studimeve që përfshinin miliona çifte, studiuesit arritën në përfundimin se ka lënë prapa pretendimit se të kundërtat tërhiqen.

Kur bëhej fjalë për qindra “tipare” të analizuara nga studimi, nga prirjet politike te zakonet e pirjes së duhanit, partnerët ishin pothuajse gjithmonë më shumë të ngjashëm sesa të ndryshëm.

Ishte vetëm në lidhje me 3% të tipareve që njerëzit prireshin të çiftoheshin me dikë që kishte prirje të ndryshme, sipas gjetjeve të botuara së fundmi në revistën Nature Human Behavior./E.Ç

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV